Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

2 maja, czyli Dzień Flagi RP. Święto zostało ustanowione ponad 20 lat temu

Dziś, 2 maja, w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy dotyczącej godła, barw narodowych oraz hymnu państwowego.

Autor: Anna Zyzek

Dzień Flagi RP nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia odbywają jednak liczne uroczystości. W Warszawie na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W uroczystości weźmie udział para prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda, a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbędzie się defilada oraz pokaz musztry paradnej, wystąpi także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Reklama

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy.

"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były"

– tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa, która jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych.

Flaga RP

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl, PAP
Reklama