Na posiedzenie sesji przyszło kilkuset mieszkańców miasta, w tym także przedstawiciele rodziców z dziećmi.
Projekt PiS dotyczący żłobków zakłada obniżkę opłaty za pobyt dziecka w placówce do 80 zł za miesiąc. Obecnie opłata jest uzależniona od płacy minimalnej i wynosi nieco ponad 374 zł. Ponadto rodzice płacą za wyżywienie dziecka.
Kolejny z projektów dotyczy umożliwienia przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność za 5 proc. wartości gruntu. Projekt został przygotowany i zgłoszony jako inicjatywa obywatelska.
W porządku obrad znalazła się też informacja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o pracach nad przygotowaniem projektu budżetu na 2012 r.
Na sesję licznie stawili się mieszkańcy Warszawy. Przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej Barbara Różewska podkreśliła, że projekt przygotowany przez obywateli nie powstałby, gdyby "nie tak wysokie opłaty z tytułu wieczystego użytkowania". "Pisałam do radnych PO, żeby przyszli i zagłosowali w imieniu mieszkańców, bo Platforma jest blisko mieszkańców, chce pomagać mieszkańcom. Okazuje się jednak, że niekoniecznie, że biznes jest ważniejszy od ludzi" - powiedziała.
Wiceprzewodniczący klubu PiS Adam Kwiatkowski nieobecność radnych PO na sesji uznał za "absolutny skandal". Zaznaczył, że na rozpatrzenie projektu uchwały dotyczącej przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność czeka od czerwca 40 tys. mieszkańców. Dodał, że 8 października wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, które uniemożliwią bonifikatę przy tego rodzaju przekształceniach.
Podkreślił, że radni PiS chcieli zapoznać się z informacją o budżecie na 2012 r, gdyż, według ich oceny "sytuacja budżetowa miasta, sytuacja dzielnic, jednostek w przyszłym roku będzie dramatyczna". Dostaną one mniej pieniędzy, "chociaż wszystkie opłaty rosną".


