- To chyba jedyny moment w ciągu roku duszpasterskiego w życiu Polonii, kiedy możemy się spotkać wspólnie, jako rodacy z różnych zakątków Francji i wspólnie spędzić kilka dni. Łączy nas też dom pielgrzyma Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes, noszący nazwę "Bellevue", w którym czujemy się jak u siebie. To jedyna okazja, by wspólnie w takim gronie pomodlić się i spotkać. To także ważne spotkanie dla polskich księży z różnych parafii na terenie całej Francji
Reklama
- mówi w rozmowie z KAI ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
Pielgrzymujemy do Lourdes, by zawierzać nasze sprawy Maryi, która w tym miejscu udziela łask uzdrowienia fizycznego i duchowego - rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś o Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes (9-12.05) https://t.co/IFmi3kd9Fi pic.twitter.com/9pD3CtqX6b
— Mission Catholique Polonaise de France (@MisjaFrancja) 30 kwietnia 2018
W tegorocznej 143. Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes uczestniczy ok. 500 osób ze wszystkich zakątków Francji. Odbywa się ona w dniach 9-12 maja, a jej hasłem są w tym roku słowa "Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie".
Polacy zebrani w sanktuarium maryjnym, świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 160. rocznicę objawień Matki Bożej nastoletniej Bernadecie Soubirous. Wśród uczestników są m.in. dzieci, świętujące rocznicę I Komunii Świętej i młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Tradycja pielgrzymek polonijnych do Lourdes sięga roku 1866. W tym roku odnotowano pierwszą grupę emigrantów polskich, która przybyła do miejsca objawień. Francuska prasa pisała wówczas, że jest Polacy modlą się za rodaków zesłanych zesłanych na Sybir. Z kolei pierwsza narodowa pielgrzymka Polaków odnotowano w 1874 r. Dziś jest to największe we Francji sanktuarium maryjne i jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie.