Kolejny dzień na Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy rozpoczął się w Berżnikach, gdzie przy pięknym drewnianym kościele odprawiona została Msza św., na której homilię wygłosił miejscowy proboszcz ks. Władysław Napiórkowski. Od lat jest przyjacielem naszej pielgrzymki okazując nam wiele serca.
Po mszy wyruszyliśmy na pierwszy etap, który kończył się na przejściu granicznym. Tutaj doszło do wzruszającego spotkania z naszymi rodakami. Przyjechali z różnych stron Wileńszczyzny, aby przywitać pielgrzymów po staropolsku: chlebem i solą. Każda grupa otrzymała również piękny bukiet polnych kwiatów. Natomiast pielgrzymi przekazali grupie rodaków z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Połukniu w rejonie trockim figurę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ufundowaną przez pątników z grupy żółtej i niebieskiej. Z delegacją wiernych z tej parafii witać pielgrzymów przyjechał proboszcz ks. Tadeusz Szwedawicz. Witał nas również ks. Józef Ajszkiełowicz, obecnie proboszcz w Butrymańcach, który znany jest na Wileńszczyźnie z promowania polskiego patriotyzmu.
Na kolejnych etapach we wszystkich grupach pielgrzymkowych gościliśmy młodzież z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Warszawy z ks. Tomaszem Łukaszukiem SDB, który pracował przez kilka lat na Madagaskarze. Młodzież dzielił się swoim doświadczeniem pracy misjonarskiej na salezjańskich placówkach w różnych stronach świata. Zachęcali również swoich rówieśników do włączenia się w dzieło wolontariatu misyjnego.
Po 32 kilometrach marszu pielgrzymi dotarli na pierwszy nocleg na ziemi litewskiej w Lejpunach (Leipalingis). Prze większość dnia byliśmy dzisiaj nieco przemoknięci, bo towarzyszyły nam przelotne opady. Takie niedogodności wzmacniają intencje naszego pielgrzymowania. Codziennie pielgrzymi wyczytują je podczas modlitwy różańcowej i koronką do Miłosierdzia Bożego. Cieszy fakt, że pojawia się dużo intencji w intencji pomyślności naszej ojczyzny. Musimy się za nią modlić. Za to dzień zakończyliśmy piękną słoneczną pogodą.
Obecnie Lejpuny należą do okręgu olickiego w rejonie Druskienniki. Miejscowość liczy 1750 mieszkańców i jest siedzibą starostwa. Jesteśmy tu przyjmowani gościnnie przez miejscowego proboszcza parafii litewskiej, który kiedyś uczestniczył w Polsce w pielgrzymkach na Jasną Górę. W podziękowaniu za tą otwartość pielgrzymka przed kilku laty podarowała również i tej parafii figurę Wspomożycielki Wiernych.
Pomimo tego, że nie mieszkają tu Polacy, znajdziemy i w tej miejscowości ślady naszej narodowej kultury. Jest nią przede wszystkim parafialna świątynia wybudowana w 1819 roku przez ks. Antoniego Kruszewskiego, kanonika wileńskiego. Przy szkole, przy której ulokowana jest baza noclegowa naszej pielgrzymki, znajduje się klasycystyczny pałac z przełomu XVIII i XIX wieku, według projektu Marcina Knackfusa. W oficynie pałacu obecnie znajduje się muzeum krajoznawcze, natomiast wokół niego park krajoznawczy.
Jutro pielgrzymi przekroczą Niemen i dojdą do Merecza. Naszych czytelników zapewniamy o pamięci modlitewnej.
Zapraszamy na kolejną relacje z pielgrzymkowego szlaku.
Źródło: niezalezna.pl
#Ostra Brama #pielgrzymi #pielgrzymka
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ks. Jarosław Wąsowicz SDB