Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

WZE S.A. liderem Konsorcjum do realizacji programu pozyskania przez SZ RP zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego KAKTUS-MO

10 lipca br.

PGZ SA
PGZ SA
10 lipca br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisano umowę Konsorcjum do udziału w prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON postępowaniu na dostawę dla SZ RP nowego systemu Walki Radioelektronicznej o kryptonimie KAKTUS-MO. W skład Konsorcjum działającego pod egidą Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii PGZ S.A. weszły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. (Lider), Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A. oraz Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu. Konsorcjum skorzysta również z krajowych i zagranicznych podwykonawców.

Zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający KAKTUS jest przeznaczony do prowadzenia walki elektronicznej na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Zadania rozpoznawcze systemu KAKTUS obejmują pozyskiwanie informacji o składzie i dyslokacji elementów ugrupowania przeciwnika oraz o charakterze jego bieżących działań. W zakresie przeciwdziałania system KAKTUS jest przeznaczony do prowadzenia ofensywnych działań elektronicznych polegających na emitowaniu zakłócającej energii elektromagnetycznej na częstotliwościach pracy urządzeń odbiorczych przeciwnika.

23 czerwca br. IU MON opublikował zaproszenie do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę dwóch zautomatyzowanych systemów rozpoznawczo-zakłócających KAKTUS-MO. Po dopuszczeniu do realizacji, zamówienie będzie realizowane w trzech etapach: wykonanie jednego kompletu z uwzględnieniem zmian określonych przez zamawiającego w zaproszeniu; przeprowadzenie badań typu i wykonanie drugiego kompletu systemu. Zakończenie realizacji zamówienia przewidywane jest na czwarty kwartał 2018 r.

***

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologię.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. w Zielonce specjalizują się w zakresie Walki Radioelektronicznej. Spółka posiada również głębokie doświadczenie w integracji rozległych systemów m.in. NEWA SC i PRZEBIŚNIEG. Wraz z pozostałymi konsorcjantami w przeszłości dostarczyła do SZ RP Mobilne Zestawy Rejestracji i Analizy Sygnałów Radiolokacyjnych MZRiASR, Mobilne Stacje Rozpoznania Radioelektronicznego ESM/ELINT, Mobilne Stacje Rozpoznania MSR-W i Śmigłowcowe Systemy Rozpoznania Radioelektronicznego PROCJON-3.

Komunikat PGZ

 



Źródło: PGZ SA

#zbrojenia #armia #WZE Zielonka #PGZ #współpraca

iggys