- Historia naszej Ojczyzny jest integralnie związana z historią duszpasterstwa żołnierskiego w Polsce – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. z okazji 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W uroczystej Eucharystii w Katedrze Polowej WP w Warszawie uczestniczyli biskupi obecni na 384. Zebraniu Plenarnym KEP.
Abp Stanisław Gądecki w homilii przypomniał długą i bogatą tradycję duszpasterstwa wojskowego. Mówił m.in. o obecności kapłanów w starożytnych wojskach żydowskich, którzy, zachęcając żołnierzy do walki w imię Boga, sami jednak mieli się od niej powstrzymywać.
Przedstawił też zarys historii duszpasterstwa wojskowego w Polsce, począwszy od świadectw zawartych w Kronice Thietmara, z której wynika, że już Bolesławowi Chrobremu w jego wyprawach wojennych towarzyszył duchowny – opat Tuni.
- Historia naszej Ojczyzny jest integralnie związana z historią duszpasterstwa żołnierskiego w Polsce
– powiedział, wskazując m.in. postaci wybitnych kapelanów, takich jak bł. Stanisław Papczyński czy Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński.
Min. Kolarski wręczył bp. Guzdkowi w imieniu Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. pic.twitter.com/5fQHLG9oWS
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 8 października 2019
Przewodniczący KEP przypomniał historię powołania Biskupstwa Polowego w Polsce decyzją papieża Benedykta ogłoszoną 5 lutego 1919 r. przez wizytatora apostolskiego, ks. Achille Rattiego. Pierwszym biskupem Wojsk Polskich mianowany został dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Stanisław Gall. Jak podkreślił abp Gądecki, rozpoczął on swoją misję w warunkach wyjątkowo niesprzyjających, w trakcie trwających walk o granice państwa i w czasie wojny polsko – bolszewickiej.
Omawiając trudne czasy PRL abp Gądecki zaznaczył, że „na ponad czterdzieści lat duszpasterstwo wojskowe zostało podporządkowane organizacyjnie i strukturalnie władzy państwowej” a przywrócenie Ordynariatu Polowego umożliwił dopiero upadek komunizmu.
- Dnia 21 stycznia 1991 roku papież Jan Paweł II wydał dekret przywracający diecezję wojskową oraz bullę nominacyjną dla ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia, kapłana archidiecezji wileńskiej, dotychczasowego pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich ustanawiającą go biskupem polowym
– przypomniał przewodniczący KEP. Kolejnymi biskupami polowymi byli Tadeusz Płoski i obecnie pełniący tę funkcję Józef Guzdek.
Biskupi i żołnierze modlili się w katedrze polowej za saperów, którzy zginęli dziś na służbie rozbrajając w niewybuch w pobliżu Kuźni Raciborskiej.@ordynariat pic.twitter.com/fL0LGvY1DW
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 8 października 2019
Podziękował też obecnemu ordynariuszowi wojskowemu bp. Józefowi Guzdkowi za zaproszenie do udziału w uroczystości i zakończył homilię modlitwą o pokój.
- Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty, i pozwól – dzięki działaniu Ducha Świętego – aby ci, którzy oddani sprawie Ojczyzny służą w wojsku uważali siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Za tych, którzy przyczyniają się do utrwalenia pokoju - modlił się abp Gądecki.