Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm. Trzeba temu w sposób zdecydowany przeciwdziałać. Ten rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany - mówił po spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że rozmowa z głową USA dotyczyła głównie bezpieczeństwa.
Prezydent przekazał, że rozmowy przebiegały w przyjaznej atmosferze i dotyczyły głównie bezpieczeństwa. - O sytuacji w naszej części Europy, także o sytuacji wojennej na Ukrainie. Relacjonowałem panu prezydentowi, bo pan prezydent pytał, jak my oceniamy tą sytuację, jak dzisiaj wygląda linia frontu naszym zdaniem, jak będzie wyglądała przyszłość, jeżeli chodzi o wojnę i szansę Ukrainy. Tutaj oczywiście powiedziałem, że bez wątpienia ogromne znaczenie ma pomoc, która jest przekazywana Ukrainie, fundamentalne dla możliwości obrony Ukrainy - powiedział Andrzej Duda.
Joe Biden miał też podziękować prezydentowi Polski za spotkania z przedstawicielami Demokratów i przedstawicielami Republikanów. Andrzej Duda powtórzył też prezydentowi USA swoją propozycję dotyczącą zwiększenia nakładów na zbrojenia w państwach NATO do 3 proc. PKB. - To nie chodzi tylko o to, ile będziemy wydawali na zakupy zbrojeniowe. To chodzi także o to, czy uda nam się w Europie, w ogromnej części, odbudować przemysł zbrojeniowy, czy uda nam się w miarę szybko wyprodukować wystarczające ilości amunicji po to, by zabezpieczyć nasze kraje i ewentualnie by móc pomagać także tym, którzy potencjalnie mogą zostać zaatakowani - podkreślił.
"Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm. Trzeba temu w sposób zdecydowany przeciwdziałać. Ten rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany"
Prezydent RP przypomniał też o pożyczce na zakup śmigłowców Apache. - Jesteśmy w tej chwili w trakcie rozmów, także w tej kwestii - dodał.
Duda zaznaczył, że jutro odwiedzi Georgie, gdzie obejrzy "najnowocześniejszą amerykańską elektrownię atomową". Oznajmił, że podobna w sensie dokumentacji projektowej jest już przygotowywana w Polsce. - O tym też mówiliśmy dzisiaj, w trakcie spotkania, o rozwijaniu tej współpracy, jeżeli chodzi o konwencjonalną energię nuklearną, także o ochronę klimatu - dodał.
To były te najważniejsze sprawy, czyli bezpieczeństwo, bezpieczeństwo, jeszcze raz bezpieczeństwo i i wielka radość z tego, że dzisiaj stanowimy tą wielką wspólnotę wolnego świata razem ze Stanami Zjednoczonymi i pozostałymi państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego