10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Szokujący wyrok TSUE. Polska będzie musiała uznawać więcej niż dwie płcie!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że państwo członkowskie nie może odmówić uznania zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanych legalnie w innym kraju Unii ani zmuszać obywatela do nowego postępowania sądowego w sprawie zmiany tożsamości płciowej. Oznacza to, że Polska będzie musiała uznać np. trzecią płeć, jaką u siebie wprowadziły Niemcy.

Flagi UE i LGBT
Flagi UE i LGBT
Talpa - pixabay.com

Zmiana imienia i tożsamości płciowej. Wyrok TSUE 

Wyrok TSUE dotyczy wprawdzie Rumunii, ale stanowi wykładnię dla wszystkich państw członkowskich UE. W konkretnym wypadku, który rozstrzygał Trybunał, orzeczenie dotyczy obywatela Rumunii urodzonego jako kobieta. Osoba ta w 2008 r. przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie z czasem otrzymała obywatelstwo (zachowując rumuńskie). W 2017 r. zmieniła imię i tytuł grzecznościowy na męskie, a trzy lata później otrzymała sądownie uznanie męskiej tożsamości płciowej.

Osoba ta zwróciła się do organów rumuńskich o naniesienie w jej akcie urodzenia informacji o zmianie imienia, płci i numeru identyfikacyjnego oraz wydanie nowego aktu urodzenia. Spotkała się jednak z odmową, a organy rumuńskie zażądały powtórzenia postępowania w sprawie zmiany tożsamości płciowej przed krajowych sądem, argumentując to wymogami prawa krajowego.

Państwo członkowskie nie może odmówić uznania zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanych legalnie w innym kraju Unii orzekł Trybunał. Oznacza to, że wszystkie kraje UE muszą respektować płcie określone w innych krajach Unii. W Polsce zgodnie z prawem można być albo mężczyzną, albo kobietą. Jednak już w Niemczech możliwa jest trzecia płeć: „divers” (inna, odmienna). Jej uzyskanie jest niezwykle łatwe od wiosny tego roku. 12 kwietnia Bundestag przyjął ustawę ułatwiającą urzędową deklarację zmiany płci – od 1 listopada br. osoby transpłciowe i interseksualne, a także nieidentyfikujące się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety, będą mogły zmienić wpis dotyczący swojej płci w rejestrze stanu cywilnego za pomocą zwykłej deklaracji. Po ostatnim wyroku TSUE w sprawie uznawania płci Polska jest de facto zobowiązana do respektowania tej trzeciej płci, jeśli np. Polak uzyska taki status w Niemczech i wróci do kraju.

Podobnie rzecz się ma ze zmianą statusu płci przez nieletnich, która jest możliwa np. w Holandii.
To kolejny wyrok europejskich trybunałów narzucający krajom członkowskim regulacje dotyczące tożsamości i rodziny. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kilkanaście dni temu orzekł w sprawie „Formela i inni przeciwko Polsce”, że Polska nie wypełniła obowiązku zapewnienia ochrony i uznania związków swoich par jednopłciowych, czym naruszyła art. 8 Europejskiej konwencji praw człowieka.

– To przykład tzw. aktywizmu sędziowskiego, od 70 lat i nigdy wcześniej art. 8 konwencji praw człowieka nie był w ten sposób interpretowany

– mówi Nikodem Bernaciak, ekspert z zakresu prawa międzynarodowego.

Wyrok da pretekst rządowi do wprowadzenia związków partnerskich w polskim systemie prawnym.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

#Unia Europejska #płeć #TSUE

jm