Prawo i Sprawiedliwość pozostaje niekwestionowanym liderem w oczach Polaków. W najnowszym sondażu - gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę - partia rządząca uzyskałaby 33,5 proc. poparcia. Badanie pokazało jednak pewne nowości. Walka o trzecie miejsce na podium staje się bardziej zacięta.
W sondażu dla "Wydarzeń" Polsatu i Polsat News drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Na ugrupowanie pod przewodnictwem Donalda Tuska zagłosowałoby 23,6 proc. badanych. Trzecią pozycję zajęła Konfederacja, na którą swój głos deklaruje oddać 11,8 proc. ankietowanych.
Poza podium, ale jednak nadal w Sejmie znalazłyby się Lewica (9,5 proc.), Polska 2050 (8 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (6,5 proc.).
Według badania progu wyborczego nie przekroczy koalicja Porozumienia i AgroUnii. Formacja uzyskała zaledwie 0,8 proc. poparcia.
6,3 proc. ankietowanych nie wie, bądź nie jest w stanie określić kogo poprze w wyborach.
10 pp przewagi PiS nad KO w ostatnich 2 sondażach
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) April 11, 2023
IBRiS dla Polsat (33,5 do 23,6)
Estymator dla DoRzeczy (36,1 do 25,8)
W trudnym czasie liczy się zaufanie do PiS, bezpieczeństwo, pomoc - Silna Polska, blisko ludzi. Nie pomogą obietnice Tuska bez wiarygodności jak "babciowe"
Według sondażu udział w wyborach wzięłoby 60,4 proc. respondentów (51,2 proc. "zdecydowanie", 9,2 proc. "raczej tak"). 22,4 proc badanych jest pewnych, że nie chce brać udziału w wyborach, 12,7 proc. "raczej" nie poszłoby do urn, a 4,5 proc. w dalszym ciągu się waha.
Najchętniej do urn poszliby mężczyźni, osoby powyżej 50. roku życia, mieszkańcy miast do 250 tys. mieszkańców, beneficjenci 500+ oraz osoby z wyższym wykształceniem. Przeciwnego zdania są głównie kobiety, osoby do 49. roku życia, mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym.
Badanie zostało przeprowadzone w całej Polsce w dniach 4-5 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1005 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).