Po pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny, padł wniosek o jego odrzucenie.
W głosowaniu udział wzięło 452 posłów. O włos udało się przepchnąć projekt do komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dot. prawa do przerywania ciąży.
Za odrzuceniem głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwośći (wstrzymała się tylko Monika Pawłowska), część Polskiego Stronnictw Ludowego, Konfederacja i Republikanie.
Za projektem liberalizującym aborcję głosowali posłowie Koalicji Obywtelskiej, Polski 2050 czy Lewicy.
Dokładny wynik głosowań:
Projekt to druga próba posłanek Anny Marii Żukowskiej z Lewicy i Doroty Łobody z Koalicji Obywatelskiej przekonania większości sejmowej do dekryminalizacji aborcji. W środę odbyło się jego pierwsze czytanie.
Proponowane zmiany w Kodeksie karnym zakładają uchylenie art. 152 par. 1, zgodnie z którym przerwanie za zgodą kobiety jej ciąży z naruszeniem przepisów ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zagrożone jest karą pozbawienia wolności do trzech lat.
Jest też w nim propozycja, by przerwanie za zgodą kobiety jej ciąży z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny podlegało karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do pięciu lat wyłącznie wtedy, gdy od początku ciąży upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Zmiany miałyby również doprowadzić do uchylenia art. 152 par. 2, zgodnie z którym tej samej karze podlega osoba udzielająca kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy (pomocnictwo) lub ją do tego nakłania.
Usuwa się odpowiedzialność popełnienia przestępstwa przez lekarza, pielęgniarkę lub położną, jeżeli "przerwanie ciąży jest następstwem zastosowania procedury medycznej potrzebnej do uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".