Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Zamiast narzekać - głosujcie z nami". Rzecznik rządu przypomniał, jak PO głosowało ws. obniżenia podatku

Droga Platformo Obywatelska, zamiast narzekać, zamiast twierdzić, że jest inaczej niż w rzeczywistości, bo zwroty podatków najlepiej to pokazują, po prostu głosujcie z nami, gdy możemy obniżać podatki - zaapelował rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał też, że politycy PO głosowali przeciwko ustawie obniżającej podatki.

Rzecznik rządu
Rzecznik rządu
twitter.com/@pisorgpl

Podczas konferencji w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości wyemitowano fragment rozmowy w TVN24 z posłem Koalicji Obywatelskiej Dariuszem Rosatim, gdzie cytowano słowa lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który mówił: "Bank centralny pilnujący tego, co ma zapisane w konstytucji, zaprzestanie nieograniczonego wydawania pieniędzy tam, gdzie jest interes polityczny - wprowadzenie tej żelaznej logiki przyniesie szybko pozytywne wyniki. W ciągu dwóch lat Polska będzie w gronie 5-6 państw w Europie o najniższej inflacji".

Gdy Rosati nie znał autora słów, przyznał, że się z nimi nie zgadza i przypisywał je prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu, a kiedy dowiedział się, że są to słowa Tuska - zmienił zdanie, co prowadzący rozmowę skomentował: "czyli zaciskanie pasa i wysokie stopy procentowe".

Jak mówił na konferencji rzecznik PiS Rafał Bochenek, sensem polityki PO jest zdanie, które wypowiedział dziennikarz w rozmowie z Rosatim.

"To jest prawdziwy kierunek polityki Platformy Obywatelskiej i programy Platformy Obywatelskiej, który będzie realizowany po wyborach"

– ocenił.

"A to, że to się de facto już dzieje i tam, gdzie Platforma Obywatelska może podejmować decyzje - takie decyzje już podejmuje czy wnioskuje o takie decyzje, świadczy chociażby przebieg posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, gdzie przedstawiciele Senatu, wybierani przez Senat, gdzie rządzi Platforma Obywatelska, składają już od dłuższego czasu wnioski o podwyższenie stóp procentowych"

- dodał.

Bochenek podkreślał, że podniesienie stóp procentowych to wyższe raty kredytów i większe koszty dla budżetów domowych. Drugim nagraniem, które wyemitowano na konferencji, był fragment rozmowy z posłem KO Sławomirem Nitrasem, który w Radiu Zet krytykował kampanię bilbordową, która mówi o korzyściach płynących z obniżenia podatków przez obecny rząd. "Dostanę zwrot, bo mi za dużo zabrano. Jaka to łaska?" - mówił. Na uwagę, że może chodzić o obniżkę podatków, Nitras odparł: "Ale kto to robi obniżkę podatków? Rząd czy parlament? To parlament obniża. Rząd za nasze pieniądze kupuje sobie reklamy, że obniża podatki, kiedy to nie jest domena rządu, to jest domena parlamentu".

Piotr Müller przywołał głosowanie parlamentu nad rządowym projektem, który zakładał podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych i podwyższenie progu podatkowego do 120 tysięcy złotych.

"Co za niespodzianka, bo w tym głosowaniu w parlamencie, o którym mówił pan poseł Nitras, Platforma Obywatelska głosuje przeciw, czyli krótko mówiąc: gdy była okazja, żeby obniżyć podatki, Platforma Obywatelska w swoim stylu zagłosowała przeciw, ponieważ próbowała tworzyć narracje, że rzekomo to podwyższa podatki, a tak naprawdę obniżyło"

– powiedział.

Jak wymieniał dalej rzecznik, podobna sytuacja miała miejsce w głosowaniu nad obniżeniem PIT z 17 do 12 procent. "Tu Platforma troszeczkę się zastanowiła - wstrzymała się od głosu, żeby nie było, że są za, bo musieliby powiedzieć, że to dobre rozwiązania, to się wstrzymali od głosu" - dodał.

"W jaki sposób Platforma Obywatelska obniża podatki, skoro sami nie głosują za obniżkami podatków, a sami, gdy rządzili, podwyższali podatki i robili to, jeżeli chodzi o VAT, jeżeli chodzi o składkę rentową, jeżeli chodzi o inne rozwiązania - takie jak obniżenie wieku emerytalnego" - mówił Müller. "Donald Tusk twierdził, jak został premierem, że wyrzuci każdego z rządu, kto będzie podwyższał podatki. Musiałby wszystkich z rządu wywalić i sam siebie zdymisjonować, bo to jego rząd podwyższał podatki" - dodał.

Rzecznik podkreślał, że dzięki obniżkom podatków w kieszeniach Polaków zostaje więcej pieniędzy. "Zachęcam, droga Platformo Obywatelska, zamiast narzekać, zamiast twierdzić, że jest inaczej niż w rzeczywistości, bo zwroty podatków najlepiej to pokazują, po prostu głosujcie z nami, gdy możemy obniżać podatki" - apelował.

Od Od 1 lipca 2022 r. weszła w życie nowa, obniżona stawka skali podatkowej – zamiast 17 proc. jest to 12 proc. Wcześniej, wraz z wejściem w życie nowych przepisów Polskiego Ładu, od stycznia 2022 roku zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku, która została podniesiona do 30 tys. zł. Polski Ład wprowadził jednocześnie likwidację od 2022 r. możliwości odliczenia części (7,75 proc.) opłaconej składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm