Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zdradził kolejne informacje na temat przeznaczenia dodatkowego miliarda dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie obejmie wypożyczalnie sprzętu, samochody, mieszkania i aktywizacje. Jak mówił dziś w TVP Info Paweł Wdówik - środki będą dostępne od końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
Paweł Wdówik zdradził więcej szczegółów na temat programów w ramach dodatkowego miliarda złotych na osoby niepełnosprawne. Szykuje się konkretne wsparcie dla tego potrzebujących.
"System, który mieliśmy do tej pory, polegający na uzyskiwaniu dofinansowań, z NFZ, albo Państwowego Funduszu Rehabilitacji, bardzo często nie rozwiązywał de facto problemu wyposażenia w odpowiedni sprzęt, bo i tak własny wkład musiał być na tyle duży, że dla wielu rodzin było to nie do udźwignięcia. W tej chwili ten problem zniknie, ponieważ ten sprzęt będzie po prostu wypożyczany i nie trzeba będzie wnosić żadnych dużych pieniędzy po to, żeby z niego korzystać"
- mówił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Jak zapowiada Wdówik, do dyspozycji w wypożyczalniach będą między innymi wózki elektryczne, bionizatory, łóżka rehabilitacyjne, powiększalniki dla słabowidzących. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma być partnerem logistycznym tego działania, we współpracy z NFZ i PFRON-em.
"150 mln na mieszkanie dla absolwentów, 150 milionów złotych przeznaczone zostanie na wsparcie przy wymianie mieszkań niedostosowanych, po to żeby ludzie mogli zamieszkać w warunkach dających im niezależność. Trzecia, największa kwota - 300 milionów złotych jest na tworzenie mieszkań wspomaganych oraz tak zwanych wspomaganych społeczności mieszkaniowych, dla osób, które wymagają stałego wsparcia w czynnościach życia codziennego. Teraz tego w ogóle nie ma. To są rozwiązania, które odpowiedzą na ten wielki niepokój rodziców, już dorosłych niepełnosprawnych, "a co będzie jeśli ja umrę?".
- wyjaśnił Wdówik.
Jeśli chodzi o dofinansowanie wynajmu, w miejscu pracy, mieszkań dla absolwentów, rząd planuje rozpocząć finansując sto procent kosztów mieszkania. Następnie, przez trzy lata, sukcesywnie je zmniejszać, aby beneficjent przyzwyczaił się do obciążenia i "był w stanie miękko wejść w samodzielność".
Program samochodowy ma zakładać między innymi możliwość ubiegania się, przez osoby fizyczne, o środki na zakup pojazdu dla osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, ale również opcję dla gmin wiejskich, które będą mogły otrzymać pieniądze na zakup samochodu do przewozu mieszkańców poruszających się na wózkach i opłacenie wynagrodzenia kierowcy przez trzy lata.
Program aktywizacji zakłada między innymi warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej. Jedną ze zmian, która ma wejść w życie, będzie to, że wcześniej samorządy musiały w 30 procentach sfinansować tworzenie takiego zakładu, a później co roku zobowiązane były do dokładania 10 procent na funkcjonowanie obiektu. Rząd planuje wszystkie koszty takich obiektów finansować przez 3 lata, aby gminy chętniej wchodziły w program.