Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wskazał, że podpisana przez niego nowela wspiera i rozwija młodzieżową samorządność. Jak przypomniał, polskie prawo pozwalało na przestrzeni ostatnich 20 lat tworzyć młodzieżowe rady jedynie na szczeblu gminnym.
Uznaliśmy, że jest to za mało, że wymagania współczesności, obecnego i przyszłego świata, ale przede wszystkim rozwoju Rzeczypospolitej i tego, aby tę przyszłość widzieć daleko, wymagają tego, by młodych ludzi (...) szerzej dopuścić do możliwości współuczestniczenia w życiu publicznej w sensie zorganizowanym. Stąd decyzja o tym, by dać możliwość utworzenia również młodzieżowych rad także na poziomie samorządu powiatowego oraz samorządu wojewódzkiego, a więc młodzieżowych rad powiatów i młodzieżowych sejmików wojewódzkich
- oświadczył prezydent.
Jak podkreślił, cieszy się, że rady te będą tworzone jako podmioty o charakterze "opiniodawczym, konsultacyjnym, inicjatywnym, koordynacyjnym".
Uważam, że we wszystkich sprawach, które dotyczą młodych ludzi, we wszelkich inicjatywach i działaniach, jakie są realizowane w sprawa młodzieży, młodzież musi mieć możliwość wypowiedzenia się. Młodzież powinna mieć też możliwość zabrania głosu we wszystkich kwestiach istotnych z punku widzenia przyszłości
- mówił Duda.
Podczas uroczystości głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który zadeklarował chęć spotkania i rozmów z pierwszymi młodzieżowymi sejmikami województw, młodzieżowymi radami gmin i powiatów, które się ukonstytuują.
Chcę z tego miejsca zadeklarować, że jeśli pierwsze ukonstytuowane sejmiki wojewódzkie, a także pierwsze rady powiatowe, zbiorą się i będą chcieli coś przedyskutować, to bardzo chętnie byłbym gościem na takim spotkaniu i chciałbym z wami przedyskutować palące problemy młodych ludzi
- zapewnił premier.
Morawiecki podkreślał znacznie ambicji, odwagi myślenia młodych ludzi i ich ambicji, a wśród obszarów potencjalnej współpracy wymieniał m.in. pracę, mieszkalnictwo, klimat i edukację. Zapewnił, że młodzieżowe rady nie będą tylko ciałem konsultacyjnym, ale będą współpracować i współdecydować w procesach społecznych i politycznych
 
                        
        
        
        
         
            
            
           
                         
                         
                         
            ![Kosiniak-Kamysz odtrąbił swój wielki "sukces". Otrzymał ripostę od Błaszczaka [ZOBACZ]](https://files.niezalezna.tech/images/upload/2025/10/31/n_2200cc10d9139cf7554b76f63b8a0c5a007f833b81b96e42f9a1bd525b10cc89_c.jpg?r=1,1) 
             
            ![Skandal z Jońskim w roli głównej. "Kierujemy zawiadomienie do prokuratury" - zapowiadają politycy PiS [WIDEO]](https://files.niezalezna.tech/images/upload/2025/10/31/n_594ab7700fd8ff082cc03e6151460b2002bdbbec62e2283ead2ecff0959725f7_c.jpg?r=1,1) 
             
             
             
            