Andrzej Duda podjął decyzję ws. pierwszego kroku. Senator Stanisław Karczewski ocenił, że prezydent powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.
Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek poinformował w poniedziałek na X, że po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już ostateczną decyzję o powierzeniu misji tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku. Dodał, że wieczorem prezydent wygłosi orędzie.
"Spodziewam się, że prezydent powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, choć czekam oczywiście na orędzie prezydenta zapowiedziane na wieczór przez ministra Mastalerka"
"Prezydent rozmawiał ze wszystkimi przedstawicielami klubów. Wie, jak wygląda sytuacja, prowadzi też pewne rozmowy, o których nie wszyscy wiedzą. Myślę więc, że ta decyzja jest podjęta po głębokiej analizie" - dodał senator PiS.
Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak odnosząc się do informacji o orędziu, powiedział, że ciężko wprost odczytać intencje prezydenta z tak krótkiego wpisu. Jak zauważył, może ono oznaczać zarówno ogłoszenie wyznaczenia kandydata na premiera, ale także "może być to ostateczna decyzja, że przedstawi on nazwisko po głosowaniu nad funkcją marszałka Sejmu".
"To, co powie pan prezydent w orędziu, będzie konsekwencją jego konsultacji. (...) Wątpię, żeby dzisiaj pan prezydent podał nazwisko osoby, której powierzy misję tworzenia rządu. Myślę, że to nazwisko uzależni od 13 listopada i głosowania nad marszałkiem Sejmu"
Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński w rozmowie z Radiem Zet zapytany o informację przekazaną przez szefa gabinetu prezydenta, odparł: "Czekamy spokojnie". Jak dodał, prezydent "z dość naturalnej kwestii wynikającej z prostej procedury sejmowej tworzy jakąś wielką zagadkę".
"Dobrze, że pan prezydent przyspieszył tę decyzję. Liczę, że będzie to decyzja oparta na takich prawidłach matematyki - że 248 to więcej niż 194"
Pytany, co jeżeli misję stworzenia rządu otrzyma od prezydenta dotychczasowy premier Mateusz Morawiecki, Kierwiński ocenił, że "ta misja skończy się najdalej za 14 dni". "Taki jest termin na wygłoszenie expose i zdobycie wotum zaufania, a takiego wotum Morawiecki w nowym parlamencie nie dostanie" - dodał.
Wiceszef PO Cezary Tomczyk powiedział, że zarówno prezydent, jak i cała opinia publiczna "doskonale wie, jak wygląda nowa większość" sejmowa.
"Myślę, że najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest wyciągnąć logiczny wniosek z wiedzy, którą się posiada, i na to liczę"
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Pod koniec października w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent podkreślił po nich, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk.
Prezydent Duda poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada.