Ankieterzy zadali badanym pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?". Swoich przedstawicieli w Sejmie miałoby sześć partii. Mianowicie: Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.
Największym poparciem w najnowszym sondażu cieszy się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). Chęć oddania głosu na tę partię zadeklarowało aż 37,7% ankietowanych. Jest to wzrost o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem sondażowym zrealizowanym przez Estymator na końcu stycznia br. Wskazany wynik przełożyłby się na 213 miejsc w w Sejmie.
Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska). Partia otrzymała w sondażu 28,9% poparcia, czyli o 0,1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. KO przypadłoby 147 mandatów.
Na ostatnim miejscu podium uplasowałaby się Lewica, która otrzymałaby 9,5% głosów (+ 0,6 pkt. proc.), czyli 37 mandatów poselskich.
Swoich przedstawicieli w Sejmie miałyby jeszcze trzy ugrupowania:
- Polska 2050 - 8,3% głosów (- 0,8 pkt. proc.),
- Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Korona Polska) – 6,5 proc. (- 1,1 pkt. proc.),
- Polskie Stronnictwo Ludowe / Koalicja Polska – 6,4 proc. (- 0,2 pkt. proc.).
Progu wyborczego nie przekroczyłyby dwie partie: koalicja Porozumienia i Agrounii (1,3% głosów) oraz Kukiz'15 (1,2 % głosów).
W drugim badaniu nawet 38,2% poparcia dla PiS
Estymator przeprowadził również drugie badanie, w którym uwzględniono wspólny start partii Polska2050 oraz PSL. W takim przypadku lider, czyli Zjednoczona Prawica, mógłby liczyć na jeszcze większe poparcie wyborców. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała poparcie na poziomie aż 38,2%, co przełożyłoby się na 214 mandatów poselskich.
Dalej uplasowałyby się następujące ugrupowania polityczne:
- Koalicja Obywatelska - 27,5%, 137 mandatów,
- Koalicja Polski 2050 i PSL - 15,8%, 71 mandatów,
- Lewica - 8,6%, 27 mandatów,
- Konfederacja - 6,3%, 10 mandatów.
Poza progiem znalazłaby się formacja Bezpartyjnych Samorządówców (2,2% poparcia) oraz koalicja Agrounii z Porozumieniem (1,3% poparcia).
Z sondażu wynika też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 57%. Badanie przeprowadzono w dniach 9-10 lutego 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1021 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie te osoby, które zadeklarowały chęć głosowania w wyborach a także wskazały, którą partię poprą.