Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Reparacje, odszkodowania, stały pomnik polskich ofiar. Mularczyk: Tego oczekujemy od Merza

"Oczekujemy od nowego kanclerza Niemiec gotowości do dialogu o reparacjach, odszkodowaniach i zadośćuczynieniu oraz stałego pomnika polskich ofiar" - powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, który przebywał dziś w Berlinie.

Reklama

W Niemczech rozpoczął się szczególny tydzień, w którym zostanie powołany nowy rząd koalicji CDU/CSU i SPD, kierowany przez chadeckiego polityka Friedricha Merza. W tym tygodniu obchodzona będzie również 80. rocznica pokonania hitlerowskich Niemiec, przypadająca 8 maja - zauważył Mularczyk.

- Uznałem, że jest to dobry czas na pewnego rodzaju podsumowanie w szczególnym miejscu - przy tymczasowym pomniku w Berlinie, Kamieniu Pamięci dla Polski 1939-45, przy którym zwołaliśmy dziś konferencję prasową z panem posłem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem. Po 80 latach od zakończenia II wojny światowej ten kamień to symbol pewnego rodzaju porażki polityki niemieckiej, jeśli chodzi o budowanie relacji z Polską na polu polityki pamięci

- ocenił Mularczyk w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Zdaniem polityka, Kamień Pamięci dla Polski 1939–45, czyli tymczasowe miejsce pamięci o ofiarach niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej, "przychodzi za późno jako pewien gest, który jest niewystarczający".

Przez dziesięciolecia w Berlinie nie było żadnego trwałego pomnika pamięci o polskich ofiarach. Były pomniki innych narodów i grup prześladowanych przez III Rzeszę. Tylko nie było miejsca dla Polski

- zaznaczył.

"Chciałem tu, w Berlinie, wyrazić pewnego rodzaju apel do nowego kanclerza Niemiec Friedricha Merza - który będzie pewnie już jutro powołany, a niebawem wybiera się do Polski - żeby zamiast tych bardzo symbolicznych gestów związanych z tymczasowym pomnikiem Niemcy po prostu przystąpiły do uznania swojej odpowiedzialności. I rozpoczęły dialog dotyczący kwestii historycznych" - powiedział Mularczyk.

Zdaniem polityka, ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz "intencjonalnie unikał dialogu z rządem PiS, z Polską". "I nawet pomimo zmiany władzy w Polsce nie zaproponowano tutaj żadnych konkretnych rozwiązań ze strony niemieckiej, jeśli chodzi o kwestie odszkodowania za straty wojenne dla Polski i Polaków, ale również jeśli chodzi o kwestie polityki pamięci i upamiętniania" - dodał.

Stąd mój apel do nowego kanclerza, żeby kwestia tych zaległości została w sposób realny podjęta za nowego rządu. Chcę także podkreślić, że tych tematów nie odpuścimy

- zadeklarował europoseł. W jego opinii "ze strony niemieckiej zawsze słyszeliśmy slogany o tym, jak Polska jest ważna, ale żaden z poważnych tematów nie został rozwiązany".

Źródło: niezalezna.pl, PAP
Reklama