Finlandia i Szwecja wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Spośród obecnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego wniosek akcesyjny Szwecji nie został jeszcze ratyfikowany przez Węgry i Turcję.
Dobra decyzja
O to, jakie znaczenie ma wejście Finlandii do NATO, pytany był we wtorek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.- "Przede wszystkim to pokazuje, że cały obszar euroatlantycki nie przestraszył się tego, co mówi Rosja. Bo jeszcze jakiś czas temu, akcesja Finlandii czy Szwecji, mam nadzieję w przyszłości, lada moment, to było zupełnie coś abstrakcyjnego" - odpowiedział.
Jak ocenił, na szczęście okazało się, że wspólnota euroatlantycka zachowuje się dojrzale. - "Ta decyzja dzisiejsza czy właściwie finalizacja tej decyzji jest naprawdę bardzo dobra" - powiedział Müller.
Według niego, Władimir Putin może teraz myśleć o tym, "że na wielu polach popełnił strategiczne błędy". - "Widzimy to właśnie w postaci wejścia Finlandii do NATO, ale również tego, w jaki sposób Ukraina potrafi się bronić" - powiedział.
Wpływ na polskie bezpieczeństwo
Rzecznik rządu wskazywał, że rozszerzenie NATO o Finlandię wpływa na obszar całej UE. - "Pamiętajmy o tym, że potencjalny atak na jakikolwiek kraj UE, to też jest kwestia potencjalnego kryzysu gospodarczego. Finlandia jest i w UE, i teraz w NATO, więc to poszerza ten obszar bezpieczeństwa" - powiedział.
Pytany o to, jak wejście Finlandii i w przyszłości Szwecji do NATO wpłynie na polskie bezpieczeństwo, Müller odparł, że to bardzo ważne, bo - jak zaznaczył - "i Finlandia, i Szwecja mają swoje siły morskie, w związku z tym basen Morza Bałtyckiego staje się w tej chwili bardziej bezpieczny, staje się de facto lada moment basenem, w ramach którego większość krajów to kraje natowskie".
Rzecznik rządu pytany był również o to, jak rozmawiać z Turcją i Węgrami, by ratyfikowały wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. "My to co robimy, to w ramach kanałów naszych dyplomatycznych przekonujemy każdego z partnerów, by takie zgody były udzielone. Wiemy, że rozmawiają teraz na poziomie bilateralnym, ale odbieram to w ten sposób, że ten akces Finlandii jest już bardzo dobrym sygnałem" - powiedział Müller.