Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Znów przegrali głosowanie na własne życzenie. W Koalicji Obywatelskiej trwa szukanie winnych

Opozycja ponownie miała szansę na wygranie głosowania w Sejmie. Przy 219 głosach koalicji rządzącej, wystarczyło tylko, by w sali obrad pojawiło się więcej posłów, na przykład z Koalicji Obywatelskiej. Jednak aż siedmioro polityków KO nie wzięło udziału w głosowaniu. Teraz trwa szukanie winnych, padają zapowiedzi wyciągania konsekwencji.

Posła Sławomira Nitrasa zabrakło w Sejmie na ważnych głosowaniach
Posła Sławomira Nitrasa zabrakło w Sejmie na ważnych głosowaniach
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Podwyżka akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Za nowelizacją głosowało 219 posłów, przeciw było 208, natomiast 10 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu ustawy. Posłowie nie poparli też wniosku opozycji, by pieniądze z podwyżki akcyzy przekazać na ochronę zdrowia.

Celem noweli jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027. Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

W noweli została zapisana tzw. mapa drogowa, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego - podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

Wielcy nieobecni z Platformy. Będą kary?

Koalicja Obywatelska miała okazję, głosami swoich posłów, wygrać to głosowanie, ale... zabrakło "szabel". W sali nie było aż siedmiorga posłów tego ugrupowania: Riada Haidara, Joanny Jaśkowiak, Izabeli Mrzygłockiej, Marka Krząkały, Ryszarda Wilczyńskiego, Cezarego Tomczyka i Sławomira Nitrasa. 

W klubie parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej mają być wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec posłów, których zabrakło na piątkowym głosowaniu w sprawie podwyżki akcyzy – dowiedział się Onet. Nieusprawiedliwionym grożą kary finansowe.

Rzecznik PO Jan Grabiec zaznacza w rozmowie z portalem, że wyjaśniany jest indywidualnie każdy przypadek i będą wyciągane konsekwencje. Nieoficjalnie mówi się, że przynajmniej cztery osoby z nieobecnych usprawiedliwiają się kłopotami zdrowotnymi, a nawet pobytem w szpitalu. 

- Wątpliwości mamy wobec dwóch posłów - usłyszeli dziennikarze Onetu. 

Warto dodać, że każda taka sytuacja wywołuje napięcie w klubie Koalicji Obywatelskiej. A nie jest odosobniona. Już w grudniu 2019 roku niewiele brakowało, by opozycja wygrała głosowanie w Sejmie w sprawie trybu dyskusji nad projektem nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. Byłoby tak, gdyby posłowie... przyszli do pracy na czas. Jedną z nielicznych szans na wygraną w głosowaniu zaprzepaścili przez własny brak mobilizacji. Debata odbyła się z ograniczeniem czasowym i limitem pytań.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Koalicja Obywatelska

mk