Paweł Kukiz podał, że na zaproszenie do zespołu ds. zmian ordynacji wyborczej pozytywnie odpowiedział PiS, PSL i Polska 2050. Jako absurdalne ocenił podejście Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej. w odpowiedzi przekazali, że nie będą brała udziału w pracach zespołu, ale później pochylą się nad przygotowanymi przez niego propozycjami. - chodzi o to, żeby to cały zespół wypracował projekt ustawy, żeby on powstał na zasadzie pewnego kompromisu - tłumaczy Paweł Kukiz.
Kukiz na początku września wysłał pisma do szefów klubów, kół oraz posłów niezależnych dotyczące powołania parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej. Jak mówił wówczas, zespół miałby przedyskutować różne formuły zmiany prawa wyborczego, aby "wypracować taką ustawę, która wyprowadzi państwo z ordynacji partyjnej, która obliguje obywatela do tworzenia jakiegoś stada, jeżeli ten chce wystartować do Sejmu".
Lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia dał czas na odpowiedź parlamentarzystom do 16 września.
Zapytany o reakcję na jego zaproszenie Kukiz poinformował, że pozytywnie odpowiedział PiS, który do udziału w zespole wyznaczył Annę Milczanowską, Kazimierza Smolińskiego i Bartłomieja Wróblewskiego.
"Będę namawiał też do udziału w pracach zespołu Kacpra Płażyńskiego, który jest zwolennikiem ordynacji mieszanej"
- powiedział Kukiz.
Z opozycji swój akces zgłosiły: koło Polska 2050, które wyznaczyło posła Michała Gramatykę, a także klub Koalicji Polskiej-PSL, który jako swojego przedstawiciela wskazał posła Krzysztofa Paszyka.
Z kolei Koalicja Obywatelska, jak powiedział Kukiz, przekazała, że nie będzie brała udziału w pracach zespołu, ale później pochyli się nad przygotowanymi przez niego propozycjami.
"To jest absurdalne podejście, bo chodzi o to, żeby to cały zespół wypracował projekt ustawy, żeby on powstał na zasadzie pewnego kompromisu, konsensusu, a nie Kukiz mają pisać"
- stwierdził Kukiz.
Na pismo Kukiza nie odpowiedziały natomiast klub Lewica oraz koła: Konfederacja, Porozumienie i Polskie Sprawy.
Prace parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej, który powstanie na mocy umowy z klubem PiS mają ruszyć we wrześniu.