Neo-TVP Info ograniczyło dostęp do tekstu, w którym wytknięto nieprawdziwe stwierdzenia Donalda Tuska. Chodzi o wypowiedź premiera na temat rzekomego podpisania przez Annę Fotygę dokumentu o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji
2 lipca odbyły się konsultacje międzyrządowe pomiędzy Polską a Niemcami. Na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił, że Niemcy są świadome swojej wielkiej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar niemieckiej okupacji. Zabrakło jednak konkretów. Szef niemieckiego rządu oznajmił jedynie, że Niemcy "będą starały się realizować wsparcie" na rzecz osób ocalałych.
Dużo kontrowersji wywołały też wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który oświadczył m.in., że "kanclerz Scholz mówi otwarcie i to zaleta tego spotkania, że w sensie formalnym i prawnym, reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte i ma argumenty na rzecz tej tezy".
Konferencja wywołała falę krytyki nie tylko ze strony opozycji, ale i wielu komentatorów. Komentujący wydarzenie podkreślali, że w kontekście zadośćuczynienia Polakom za niemieckie zbrodnie rząd Tuska nie załatwił z Niemcami nic.
Politycy koalicji 13 grudnia próbowali się bronić, a winą starali się obarczyć swoich poprzedników. Nie inaczej postąpił Tusk
"Pisowska minister Fotyga podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji, nasz rząd załatwia z Niemcami zadośćuczynienie"
Na nieprawdziwe stwierdzenie - ku zdziwieniu wielu użytkowników x.com - zareagowało neo-TVP Info. Na portalu redakcji pojawił się artykuł, w którym stwierdzono, że "słowa Donalda Tuska o Annie Fotydze wprowadzają w błąd" ponieważ była szefowa MSZ nie podpisała żadnego takiego dokumentu. Sformułowanie o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji pojawia się jedynie w odpowiedzi na interpelację poselską z 2006 roku, choć polityk i zaprzeczała, jakoby to ona je tam umieściła.
Wytykanie błędów premierowi najwyraźniej nie spodobało się szefostwu siłowo przejętej redakcji. Choć tekst na portalu pozostał, to wpis, który do niego przekierowywał na platformie x.com usunięto, znacznie ograniczając dostęp do artykułu. Biorąc pod uwagę, że zniknął on już ze strony głównej, to praktycznie jedyną możliwością na jego znalezienie jest użycie internetowej wyszukiwarki...
Donald Tusk (05.2023):
— Emilia Kamińska (@EmiliaKaminska) July 4, 2024
Oczekuję od mediów krytycznego podejścia do rządzących. Wolne dziennikarstwo i wolne media są od tego, żeby razem z opozycją patrzeć władzy na ręce. Niezależnie od tego, kto rządzi. Media są od tego, żeby kontrolować władzę.
Media Tuska: pic.twitter.com/3Sl3zJoHDz