Podczas konferencji prasowej przed Białym Domem Karol Nawrocki odpowiadał także na pytania dziennikarzy. Michał Rachoń z Telewizji Republika pytał o spotkanie z sekretarzem stanu USA. "Z Markiem Rubio nie rozmawialiśmy ani o Donaldzie Tusku, ani o sprawiedliwości. Rozmawialiśmy bardziej o tym, co ja reprezentuję w moim programie" - powiedział Nawrocki. Zdradził, że spotkania z Rubio i kolejne trwały około dwóch godzin. Później spotkał się na chwilę z Rubio w Ogrodzie Różanym, gdzie "zamienili kilka słów".
Przedstawicielka Polsatu pytała o ocenę relacji polsko-amerykańskich, sugerując, że nie są tak złe, by Nawrocki musiał przylatywać do USA i je naprawiać.
Warto wziąć pod uwagę, że relacje polsko-amerykańskie zbudowane są na wartościach od około trzech wieków. To są bardzo stabilne relacje polsko-amerykańskie. Każdy polityk amerykański, każdy mąż stanu polski, ocenia te relacje na jakiejś długiej linii czasowej. To jest rzecz naturalna. Także po roku 1989 Polska była sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Ale nie zmienia to faktu, że część środowiska politycznego, którego spadkobiercą jest dzisiejszy rząd Donalda Tuska, szykowała np. alternatywę dla NATO w postaci NATO Bis
– odpowiedział dr Karol Nawrocki.
Widzimy, że w niektórych decyzjach Donald Tusk i jego środowisko stają na czele antyamerykańskiej rebelii, tworząc alternatywę dla NATO w Unii Europejskiej. Te środowiska przegłosowują i forsują w Unii próbę przesunięcia wysiłku zbrojeniowego do Francji i do Niemiec
– dodał, stwierdzając, że kiedy on będzie prezydentem Polski, relacje z USA będą odpowiednie.
Podkreślił też dotychczasową rolę prezydenta Andrzeja Dudy. "Jest w tej chwili jedynym gwarantem poważnych relacji polsko-amerykańskich. A mówimy w kontekście tego, co wydarzy się, gdy zastępca Donalda Tuska, który nazwał Donalda Trumpa sowieckim agentem i celował mu w plecy ciesząc się z tego, zostanie prezydentem" - dodał.
Rafał Stańczyk z Republiki pytał z kolei, czy w związku z tym Nawrocki oczekuje na reakcję Białego Domu.
"Nie zamierzam się odwoływać do zewnętrznych interwencji w kwestii polskich polityków. Widzimy milczącą Unię Europejską w kwestii łamania praworządności. Nikt się nie ujmuje za obywatelskim kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość, że startuje w wyborach bez dotacji, niezgodnie z prawem. Nie upomina się nikt w Unii Europejskiej za Telewizją Republika, telewizją wPolsce, próbami łamania wolności mediów. Nie jestem tu po to, by w tej kwestii interweniować" - wyjaśnił Nawrocki.
Oglądaj Telewizję Republika na żywo: