Poseł Marcin Romanowski nie stawi się w poniedziałek w prokuraturze. Jest m.in. szereg przeszkód formalnych - przekazał obrońca polityka, mec. Bartosz Lewandowski.
"Pan poseł Marcin Romanowski nie stawi się dzisiaj w Prokuraturze. Dzisiaj rano zostało drogą elektroniczną przesłane do Prokuratury obszerne pismo, w którym wskazano na szereg przeszkód formalnych związanych z niemożnością przeprowadzenia przez Prokuraturę czynności" - przekazał PAP mec. Lewandowski.
Obrońca polityka wymienił: brak skutecznego przedłużenia śledztwa, konieczność umorzenia postępowania, niemożliwość ponownego dokonania czynności przedstawienia zarzutów, która już nastąpiła.
"Wskazano jednak również na usprawiedliwiona przeszkodę, która uniemożliwia mojemu klientowi wzięcie udziału w przesłuchaniu" - dodał.
Dzisiaj na 9.00 nielegalna Prokuratura Krajowa wezwała posła Marcina Romanowskiego w celu ponownego przedstawienia mu zarzutów i przesłuchania. Zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, w tym ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na kwotę ponad 112 mln zł.
Romanowski był już raz zatrzymany w sprawie Funduszu Sprawiedliwości w połowie lipca. Po krótkim czasie odzyskał wolność na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, który stwierdził, że posła chroni immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Po złożeniu zażalenia na tę decyzję przez prokuraturę, 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał takie rozstrzygnięcie. Wtedy prokuratura złożyła wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego RE o uchylenie posłowi immunitetu. Zgromadzenie Parlamentarne RE - podczas bezprecedensowego posiedzenia - podjęło taką decyzję 2 października, co umożliwiło kontynuację postępowania wobec Romanowskiego przez PK.
Mec. Lewandowski wskazywał, że ponowne zatrzymanie posła Romanowskiego jest niezgodne z prawem.
"W związku z uchyleniem immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy należy przypomnieć, że ponowne zatrzymanie pana posła nie jest dopuszczalne z uwagi na treść art. 248 par. 3 KPK" - wskazywał.
"Podjęcie przez Prokuraturę Krajową jakichkolwiek działań procesowych jest niedopuszczalne z uwagi na fakt przedstawienia Marcinowi Romanowskiemu zarzutów w dniu 15 lipca 2024 r., a zatem postępowanie - w związku z brakiem zezwolenia ZPRE w tym dniu na ściganie - musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 KPK. Skierowanie wniosku do ZPRE nie ma wpływu na konieczność umorzenia postępowania" - dodał.
Adwokat podkreślił także, że również nie złożono skutecznego wniosku do Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej, gdyż podpisał się pod nim nielegalny prokurator krajowy, Dariusz Korneluk.