Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Komitet Karola Nawrockiego zarejestrowany. Łącznie jest ich już 11!

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kolejne pięć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. Łącznie jest już 11 zarejestrowanych komitetów.

Karol Nawrocki
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki - x.com

W piątek wieczorem na stronach PKW opublikowano zaktualizowany wykaz zgłoszonych i zarejestrowanych komitetów kandydatów na prezydenta w majowych wyborach prezydenckich; w poprzedniej wersji dokumentu widniało sześć zarejestrowanych komitetów - Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem) oraz Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj).

Na przestrzeni ostatniego tygodnia do PKW spłynęło 5 kolejnych zawiadomień o utworzeniu komitetu - we wtorek o utworzeniu komitetu wyborczego związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka, w środę o komitetach: kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat, posła Marka Jakubiaka (koło Wolni Republikanie) i kandydata Bezpartyjnych Samorządowców Marka Wocha.

W piątek do PKW trafiło natomiast zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Karola Nawrockiego, czyli kandydata wspieranego przez PiS.

Wieczorem PKW opublikowała zaktualizowaną wersję dokumentu, w którym poinformowano o zarejestrowaniu wszystkich pięciu komitetów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca.

Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.

Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia PKW o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.

Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta - jest na to czas do 4 kwietnia (piątek) do godz. 16.

Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#wybory 2025