Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Koalicja Obywatelska przeciwko aresztowaniu Wojciecha Króla. Chodzi o śledztwo Prokuratury Europejskiej

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w środę przeciwko wnioskowi o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła KO Wojciecha Króla. Jednocześnie większość była za uchyleniem mu immunitetu.

Europejska Prokuratura (EPPO) na początku maja poinformowała o złożeniu do Sejmu wniosku o uchylenie immunitetu posłowi. Śledztwo Prokuratury Europejskiej dot. podejrzeń o oszustwa i korupcję w ramach zamówień dot. modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przewidziane na to wsparcie z funduszy UE na lata 2021-2027 to 1,9 mld zł.

Obserwuj Niezalezna.pl w Google! Wejdź na nasz profil, a następnie kliknij „Obserwuj w Google”

Przeciwko tymczasowemu aresztowaniu... swojego

Przewodniczący komisji Jarosław Urbaniak (KO) mówił przed środowym głosowaniem, że Europejski Prokurator Generalny zarzuca posłowi Królowi popełnienie dwóch czynów.

Jego zdaniem konieczne jest odrębne głosowanie każdego z zarzutów, ponieważ zarówno komisja, jak i Sejm mogą odmiennie ocenić każdy z nich. Uznał, że także konieczne jest odrębne głosowanie wniosku o wrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła.

Komisja opowiedziała się za przyjęciem wniosku Prokuratury Europejskiej o uchylenie immunitetu posłowi w sprawie obydwu czynów.

W przypadku obu głosowań „za” było 15 posłów, „przeciw” 1, również 1 wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że komisji będzie rekomendować Sejmowi uchylenie immunitetu posłowi Królowi.

W kolejnym głosowaniu komisja opowiedziała się przeciwko wnioskowi o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła KO - „za” było 7 posłów, „przeciw” 9 osób, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Głosowania poprzedziła długa dyskusja z przerwami, wnioskami formalnymi i chwilami zdecydowaną wymianą zdań. 

Sprawa wywołała komentarze. Zwrócono uwagę m.in., że gdy chodzi o przeciwników politycznych, rządzący nie mieli problemu z poparciem ich aresztowania.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, x.com

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polityka