Po tym, jak unieważniono II turę wyborów na szefa Polski 2050, przyszłość kierownictwa partii pozostaje niepewna. Kilka dni temu, przed obradami Rady Krajowej ugrupowania, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, jedna z kandydatek na nowego lidera partii, zaproponowała działaczom nietypowe rozwiązanie: miałaby poprowadzić Polskę 2050 razem z Pauliną Hennig-Kloską.
Więcej w tekście: Wybory w Polsce 2050. Pełczyńska-Nałęcz chce innego rozwiązania. Hołownia reaguje
Druga z kandydatek na szefa partii, odpowiedziała na tę propozycję: "statut partii Polska 2050 nie przewiduje współprzewodnictwa".
Rada Krajowa partii zadecydowała, że II tura zostanie powtórzona i odbędzie się do 31 stycznia.
Dziś Bartosz Romowicz, jeden z kandydatów na przewodniczącego partii, poinformował w mediach społecznościowych, że w klubie Polski 2050 ma dochodzić do "puczu".
- Próba puczu w klubie Polska 2050. Aleksandra Leo poza swoimi uprawnieniami usiłowała wybrać za plecami Pawła Śliza reprezentację klubu w Radzie Krajowej. W czasie, kiedy Paweł Śliz zajmuje się bardzo smutnymi rodzinnymi sprawami. Bezrozumne i bezduszne. Nie do takiej polityki szliśmy
- ocenił Romowicz.
Próba puczu w klubie Polska 2050. @AleksandraLeo poza swoimi uprawnieniami usiłowała wybrać za plecami @SlizPawel reprezentacje klubu w Radzie Krajowej.W czasie kiedy @SlizPawel zajmuje sie bardzo smutnymi rodzinnymi sprawami. Bezrozumne i bezduszne.Nie do takiej polityki szliśmy
— Bartosz Romowicz (@romowiczbartosz) January 22, 2026
Marcin Skonieczka, poseł Polski 2050, przekazał dzisiaj w mediach społecznościowych, że klub "podjął dzisiaj, w trybie obiegowym, uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów dziewięciu członków Rady Krajowej Partii Polska 2050 Szymona Hołowni".
Zgodnie z podjętą uchwałą Klub Parlamentarny wybierze sześciu członków Rady Krajowej spośród Posłanek i Posłów oraz trzech spośród Senatorów. Kadencja dotychczasowych delegatów Klubu do Rady Krajowej wygasła 21 stycznia 2026 r. - napisał Skonieczka.
Wpis ten podała dalej Aleksandra Leo.
Klub Parlamentarny Polska 2050 podjął dziś, w trybie obiegowym, uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów dziewięciu członków Rady Krajowej Partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
— Marcin Skonieczka (@m_skonieczka) January 22, 2026
Zgodnie z podjętą uchwałą Klub Parlamentarny wybierze sześciu członków Rady Krajowej spośród Posłanek i…
Paweł Śliz jest przewodniczącym klubu parlamentarnego Polski 2050, Leo oraz Romowicz - wiceprzewodniczącymi.
Na wyraźne spięcie parlamentarzystów, zareagował dotychczasowy lider Polski 2050. Szymon Hołownia wezwał do "opamiętania".
Spokój i porządek w Polsce 2050 Szymona Hołowni, to nadrzędne wartości w sytuacji, w której świat codziennie drży w posadach. A klub parlamentarny to nie szlachecki sejmik. Chaos polaryzacji, która wprowadziła do mojej partii tocząca się kampania wyborcza i śmiertelny bój dwóch frakcji kandydatek, osiągnął apogeum i musi zostać natychmiast opanowany. Obecna sytuacja zagraża nie tylko partii, ale naszej koalicji i przyszłości Polski. Założyłem tę partię, każdego i każdą z Was osobiście wskazałem na wyborcze listy i rządowe stanowiska. Dziś mam do Was proste przesłanie. Opamiętajcie się. Wystarczy.
– brzmi jego wpis.
Spokój i porządek w Polsce 2050 Szymona Hołowni, to nadrzędne wartości w sytuacji, w której świat codziennie drży w posadach. A klub parlamentarny to nie szlachecki sejmik.
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 22, 2026
Chaos polaryzacji, która wprowadziła do mojej partii tocząca się kampania wyborcza i śmiertelny bój dwóch…
Przyszłość Polski 2050. Polacy jej nie widzą
Okazuje się, że kryzys ugrupowania - jeszcze - Szymona Hołowni, w kwestii dalszego przywództwa, to nie jedyny z jakim boryka się partia. W myśl ostatnich sondaży badających poparcie dla poszczególnych ugrupowań politycznych - Polska 2050 może mieć poważne obawy o miejsce w przyszłym parlamencie.
Z badania Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, którego wyniki publikowaliśmy wczoraj wynika, że Polska 2050 mogłaby liczyć na 1,23 proc. poparcia.
Szczegóły: Wszyscy koalicjanci Tuska poza Sejmem. Jest nowy SONDAŻ!
Pracownia "SW Research" na zlecenie portalu "Wprost" zapytała Polaków: czy Polska 2050 przetrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych (2027 rok).
Większość ankietowanych (43,1 proc.) nie przewiduje takiego scenariusza. Mniej - 23,4 proc. respondentów wierzy, że ugrupowanie ma szansę na przetrwanie.
Blisko jedna trzecia badanych (33,5 proc.) nie ma zdania na ten temat.