57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.
Badanie - jak podkreślił w informacji CBOS - zostało przeprowadzone w maju br. zanim rząd przedstawił szczegóły dodatkowego opodatkowania najlepiej zarabiających, czyli tzw. daniny solidarnościowej.
Z analizy wynika, że wprowadzenie dodatkowego podatku częściej popierają badani z gospodarstw domowych o niższych dochodach per capita (65 proc. z gospodarstw o dochodach na osobę nieprzekraczających 1,3 tys. zł), mieszkańcy wsi (61 proc.) oraz ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (66 proc.).
CBOS zaznaczył, że istotne znaczenie w tym kontekście odgrywają poglądy polityczne i preferencje partyjne. Za dodatkowym opodatkowaniem najlepiej zarabiających opowiadają się respondenci identyfikujący się z prawicą (61 proc.) oraz potencjalni wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (74 proc.).
Z kolei przeciwnicy tego rozwiązania - jak wskazują zebrane przez CBOS dane - rekrutują się najczęściej spośród osób z gospodarstw domowych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 2,5 tys. zł (55 proc.), mieszkańców największych, ponadpółmilionowych miast (52 proc.), absolwentów wyższych uczelni (47 proc.).