Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czy Zachód wyciągnie lekcję

O wojnie powiedziano już chyba wszystko. Zarówno o sytuacji na Ukrainie, jak i o działaniach hybrydowych Rosji przeciwko Zachodowi, a także o konflikcie w Izraelu. To, co się dzieje na Ukrainie od 24 lutego 2022 r., wpływa na cały świat, nie dotyczy tylko obywateli napadniętego państwa.

Z jednej strony to, że już dwa lata trwa straszny ludobójczy konflikt w Europie i że ogromny Sojusz Północnoatlantycki nie jest w stanie go zdusić, jest skandalem i hańbą. Z drugiej strony przypomina nam to ponurą historyczną prawdę, że wojny są elementem ludzkich dziejów. Nie powinno ich być, a jednak są. Paradoksalnie sprzyja im, gdy narody pragnące pokoju nie przeznaczają wystarczająco dużo środków na wojsko i szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Gdy wierzą, że pieniądz i wolność załatwią wszystko. A pieniędzy i wolności też trzeba być gotowym bronić. Czy Zachód wyciągnął lekcję? Czasami wydaje się, że tak, bo rozszerzono NATO i z trudem, bo z trudem, ruszyły wydatki na obronność i przemysł zbrojeniowy. Jednocześnie wciąż pojawiają się silne głosy, żeby wrócić do tego, jak było. Tyle że nie ma możliwości powrotu do świata sprzed 24 lutego 2022 r.

Autor jest dziennikarzem TV Biełsat

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marcin Herman
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo