Po miesiącach zabiegów o dostęp do telewizji naziemnej, Republika w końcu poszerzyła zasięg odbiorców. Od dziś stacja nadaje w MUX8 na kanale 51. Jak odbierać Republikę? YouTube to jedno, dodatkowo zaś podpowiadamy, jak dostroić listę kanałów, by znalazł się tam Dom Wolnego Słowa. Publikujemy też poradnik w formie wideo.
TV Republika podpisała umowę z Emitelem, operatorem MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Kilka godzin później firma wysłała instrukcję do pracowników technicznych, by rozpocząć nadawanie. Nadawanie naziemne uruchomiono w piątek (12.07.2024 roku) ok. godz. 16.
Niedługo po uruchomieniu naziemnego sygnału, głos na antenie zabrał redaktor naczelny stacji Tomasz Sakiewicz.
„Dzięki Państwu mamy MUX-8, to dzięki Państwa poparciu i wpłatom, ale także podpisom i apelom - go mamy. Jesteśmy dostępni, czyli niemożliwe stało się możliwe”
- powiedział Tomasz Sakiewicz (red. naczelny „ Gazety Polskiej” i Telewizji Republika).
Jak sprawdzić, czy Telewizja Republika będzie działać na naszej instalacji? Od kilku dni na 51. kanale emitowana była zapowiedź, informująca o rychłym uruchomieniu sygnału. Jeśli do tej pory widziałeś/aś tę planszę, powinieneś/aś móc oglądać już Republikę.
Jak informuje stacja w mediach społecznościowych, wystarczy prosty krok.
„Jak znaleźć nasz kanał? Trzeba dostroić telewizor najłatwiej włączając go i wyłączając. Jeżeli nie pomoże trzeba nabyć szerokopasmową antenę”
- czytamy we wpisie.
Nowsze odbiorniki powinny automatycznie przeprowadzić wyszukiwanie. W starszych instalacjach może być potrzebne ręczne wyszukiwanie. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać nabycie szerokopasmowej anteny.
TV Republika ma być skierowana do wszystkich odbiorców w wieku 12+, „zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami, oczekujących od telewizji przekazów pozbawionych manipulacji, a zawierających sprawdzone informacje, pogłębione analizy i różnorodne komentarze, pozwalające na kształtowanie własnych opinii”.
W każdej godzinie mają być emitowane serwisy informacyjne. Wśród audycji publicystycznych mają znaleźć się: wywiady, debaty eksperckie, szeroki wachlarz opinii. Telewizja Republika deklaruje, że przyświecać będzie jej założenie, „że nie ma poglądów lepszych lub gorszych, jeżeli nie naruszają prawa i godności ludzkiej”. W audycjach mają zostać wykorzystanie wypowiedzi miejscowych liderów opinii, osób charakterystycznych dla danego środowiska.
Cechą charakterystyczną Republiki ma być społeczna aktywizacja ludzi niekoniecznie będących profesjonalnymi dziennikarzami, ale mających własne poglądy i przemyślenia na temat otaczających ich zjawisk. Poza publicystyką społeczną Republika deklaruje przygotowanie audycji hybrydowych, tj. korzystanie z różnych form wyrażania swoich poglądów przez publicystów, od komentarzy w studio, zewnętrznych przy użyciu nowoczesnych form łączności, ale też tradycyjnych, takich jak telefon, aż do wypowiedzi w mediach społecznościowych.
Audycja przeplatana ma być krótkimi fleszami informacyjnymi, zaproszeni goście mają komentować bieżące wydarzenia. Dobór gości ma ułatwić debatę i naświetlenie zjawisk z różnych stron sceny politycznej, społecznej czy gospodarczej. W trakcie debaty możliwe łączenia pokazujące bieżące wydarzenia, które będą komentowane przez gości w studio.