W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” polecamy szczególnie materiał okładkowy pt. „Cyberimperium na wojnie z wolnością. Czy obronimy wolność słowa przed korporacjami?”. Piotr Grochmalski, Grzegorz Wierzchołowski i Tomasz Łysiak ujawniają kulisy funkcjonowania potężnej grupy GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft) i analizują, w jaki sposób sprzymierzone siły BIG TECHU, wielkich korporacji medialnych zarządzających informacją i komunikacją między ludźmi na całym świecie podzieliły między siebie siebie wpływy w zachodnim świecie. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
„Dzień, w którym szef prywatnej firmy Facebook zablokował na swojej platformie prezydenta największego państwa świata, człowieka, który ma dostęp do kodów startowych arsenału atomowego, zamyka pewną epokę w historii demokracji. To dowód globalnej mocy grupy GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft), która podzieliła między siebie wpływy w zachodnim świecie. Cały glob obserwował w napięciu wydarzenia na Kapitolu. Mało kto miał świadomość, iż to, co się stało, było efektem mechanizmów, które od lat, za pomocą rozbudowanych algorytmów, rozbudzają nasze emocje, radykalizują je i rozbijają tradycyjne więzi społeczne”.
- czytamy w tekście Piotra Grochmalskiego
„Od początku stycznia polskim ambasadorem w Moskwie jest Krzysztof Krajewski, wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czasach PRL zawodowe szlify zdobywał w wydziale zagranicznym komunistycznego Związku Studentów Polskich, PZPR oraz w biurze rzecznika prasowego rządu PRL – był sekretarzem Jerzego Urbana”.
- ujawnia Dorota Kania.
„Czy głównym celem ludzi z cienia stojących za aferą Amber Gold było spowodowanie upadku LOT-u, naszych linii narodowych, a jednocześnie jednych z najstarszych linii lotniczych świata? – OLT Express dokłada do interesu, oferując zaniżone ceny biletów, a LOT wykrwawia się, tracąc klientów. Było tylko pytanie, kto wcześniej upadnie – tak o skutkach zainwestowania pieniędzy Amber Gold w OLT Express mówi „Gazecie Polskiej” były pilot Eurolotu. – Przetrwać nie miał ani LOT, ani OLT Express. Miał zostać „czysty” rynek – ocenia Małgorzata Wassermann, która kierowała komisją śledczą w sprawie Amber Gold. Na ten opuszczony w wyniku przekrętów układu trójmiejskiego rynek mogła wejść na przykład niemiecka Lufthansa”.
- kulisy całej afery przybliża Piotr Lisiewicz.
„Archidiecezja krakowska wypowiedziała umowę najmu „Tygodnikowi Powszechnemu”, który po 76 latach musi opuścić siedzibę przy ulicy Wiślanej w Krakowie. Nie ma w tym nic zaskakującego. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że stało się to kilkanaście lat za późno. Pismo, które w podtytule ma nazwę „katolickie”, już dawno zatraciło takowy charakter”.
- czytamy w tekście Leszka Galarowicza.
„Mieszkający od lat w Wielkiej Brytanii Polak, który pod koniec ubiegłego roku doznał poważnego uszkodzenia mózgu, zdaniem części specjalistów znalazł się w stanie wegetatywnym. Inni natomiast uznali, że to stan minimalnej świadomości, ponieważ pacjent reagował na obecność osób bliskich w swoim otoczeniu. Brytyjskie sądy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdziły jednak, że jego życie pozbawione jest sensu i pozwolono na odłączenie go od aparatury dostarczającej pożywienie i wodę. Zrobiono to, aby w majestacie prawa doprowadzić do jego śmierci”.
- czytamy w tekście Huberta Kowalskiego.
W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.