W wyniku uruchomionej wobec Polski procedury nadmiernego deficytu nasze państwo musi podjąć działania nazwane naprawczymi, które wiążą się m.in. z ograniczeniem wydatków. Co to oznacza? Nic innego, jak rządowy plan zubożenia Polaków, o czym przeczytacie w najnowszej "Gazecie Polskiej". Wybierzcie wygodną prenumeratę cyfrową.
Droga żywność, zakaz palenia węglem, potężne rachunki za prąd, zamrożona wartość 800 plus i brak tarcz antykryzysowych. Te elementy doprowadzą do przerażającej zapaści, biedy i bezrobocia w Polsce, a dla wielu młodych Polaków znów jedynym wyjściem stanie się emigracja. Radykalnie ruszy za to zielona transformacja. Takie będą efekty zrealizowania rządowego planu związanego z procedurą nadmiernego deficytu. O tym w temacie numeru "GP" pisze Hubert Kowalski.
Piotr Lisiewicz przytacza niezwykle ciekawą historię! Pod Sejm podjeżdża czarna skoda superb. Sejmowy strażnik słyszy zaskoczony, że zza uchylonej szyby dobiega uliczny rap. Słychać hip-hopowy kawałek rapera Kękę „Zrobiłeś to, chłopak”. Zdziwiony strażnik upewnia się, że z przepustką wszystko jest w porządku, a starym modelem skody przyjechał do parlamentu prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. Inny fan polskiego rapu, też historyk, Sławomir Cenckiewicz, mówi: – Kandydatura Nawrockiego jest szansą na nowe przywództwo wolnej Polski. Młody, niepamiętający walki Solidarności lat 80., a jednak osadzony w tradycji Solidarności i gdańskich tradycjach niepodległościowych.
W cieniu prekampanii prezydenckiej Tusk rozpoczął operację mającą na celu zwasalizowanie Trzeciej Drogi i skompromitowanie Szymona Hołowni jako drugiego z liderów obecnej koalicji – wynika z informacji „Gazety Polskiej”. W tle trwa druga, nie mniej ciekawa rozgrywka w samej Koalicji Obywatelskiej: wykorzystując aferę związaną z Hołownią, Roman Giertych stara się maksymalnie osłabić Tomasza Siemoniaka i Adama Bodnara. Więcej w tekście Grzegorza Wierzchołowskiego.
W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbyła się II sesja „Narady o lasach”. Spotkanie nie odbiło się szerokim echem, ale można było wnioskować z niego, że urzędnicy pracują nad podzieleniem lasów w Polsce. Co więcej, w 2030 roku 14 proc. lasów w naszym kraju ma być objętych ochroną „eurościsłą”, czyli podobną do tej, jaką dzisiaj objęte są parki narodowe. Oznacza to paraliż inwestycyjny kraju, a także to, że do dużej części naszych lasów Polacy nie będą mieli nawet wstępu. Pisze o tym Jacek Liziniewicz.
To będzie katastrofa – mówią doświadczeni śledczy. Po zaledwie kilku miesiącach okupacji prokuratury przez ekipę Bodnara pion ds. przestępczości gospodarczej został niemal sparaliżowany i narzędzia do walki z mafiami VAT-owskimi krok po kroku są marginalizowane. A gdy gra idzie o miliardy złotych, szef kluczowego departamentu zajmuje się… „śledztwami medialnymi”. Tekst Grzegorza Brońskiego to jak zawsze mocna lektura!
Daniel Woźniak, odwołany ze stanowiska dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego we Wrocławiu, wrócił tam na stanowisko naczelnika inspekcji. To on – jak ujawniła Telewizja Republika – instruował kursantów ubiegających się o uprawnienia na przewóz towarów niebezpiecznych (tzw. AdR), w jaki sposób będzie podpowiadał im podczas egzaminu. Więcej szczegółów ujawnia Piotr Nisztor.
Brak strachu przed utratą kontroli nad przekazem, odczarowanie siły niesprzyjających mediów, zdolność do podejmowania ryzyka i autentyczność – te elementy strategii wyborczej Trumpa mogą być inspiracją dla polskiej prawicy. Pisze o tym Maciej Kożuszek.
To jeden z największych militarnych sukcesów państwa żydowskiego w jego współczesnej historii. Izrael otworzył drugi front w wojnie z sojusznikami Iranu, mimo zaangażowania w walki z Hamasem w Strefie Gazy. I wygrał – na dodatek z dużo groźniejszym od Palestyńczyków, szyickim Hezbollahem.
O zwijaniu się branży budowlanej przeczytacie w tekście Macieja Pawlaka: "Budownictwo to kolejny istotny segment naszej gospodarki, który pada ofiarą ogólnego zastoju w gospodarce, a także nieudolnych działań rządu, wciąż niepotrafiącego zapanować nad monstrualnie rosnącym deficytem budżetowym i słabnącym wzrostem PKB".
W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej kolejne kraje NATO drukują specjalne broszury skierowane do społeczeństwa z niezbędnymi informacjami, jak zachować się podczas kryzysu bezpieczeństwa, ataku terrorystycznego czy wybuchu wojny. Rządowy poradnik w wersji elektronicznej funkcjonuje także w Polsce, jednak pojawiają się pytania, czy wzorem Szwecji i Litwy nie powinno się przygotować również papierowej wersji, by trafiła ona m.in. do osób mniej zaznajomionych z cyberprzestrzenią. Więcej w tekście Konrada Wysockiego.
Po wejściu do barokowego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju stajemy zadziwieni i oszołomieni, gdy oczom naszym ukazuje się ambona w kształcie ogromnego, dziewięciometrowego wieloryba. Kapłan głoszący wiernym Słowo Boże staje w paszczy wyłupiastookiego potwora jak drugi Jonasz, który nawoływał do poprawy mieszkańców Niniwy. Ta niezwykła ambona to nie ostatnie zaskoczenie czekające na odwiedzających świątynię: w bocznej kaplicy, zwanej Kaplicą Dusz Czyśćcowych, znajduje się przebogaty ołtarz Czternastu Świętych Wspomożycieli
Na ekranach kin pojawiła się kolejna wersja „Gladiatora”. O ile pierwszy film sprzed lat był obrazem rewelacyjnym, który na trwałe wszedł do historii X muzy i zadomowił się w dobrej pamięci widzów, o tyle ten nowy spotyka się ze sporą krytyką. Wiele lat temu wyobraźnię poruszał inny wielki hit – „Spartacus” w reżyserii Stanleya Kubricka z Kirkiem Douglasem w roli zbuntowanego niewolnika. Również tam znalazły się wątki dotyczące walk gladiatorów. W XIX wieku sceny zmagań na rzymskich arenach stanowiły pożywkę dla twórczości malarzy i pisarzy. Jak tymczasem wyglądała prawdziwa historia gladiatorów?
Towarzystwo Patriotyczne, założone kilkanaście lat temu przez Jana Pietrzaka, co roku w listopadzie organizuje w Warszawie koncert niepodległości, podczas którego wręcza nagrody „Żeby Polska była Polską”, przyznawane za dokonania, postawy, dzieła dobrze służące Polsce. Tym razem data uroczystości zbiegła się w czasie z ogłoszeniem w Krakowie popieranego przez PiS obywatelskiego kandydata na prezydenta RP. Te dwa wydarzenia połączyła postać Karola Nawrockiego, jednego z laureatów nagrody. Kolejnymi bohaterami wieczoru byli Marcin Horała – były pełnomocnik rządu do spraw CPK – oraz Tomasz Sakiewicz – nasz redaktor naczelny, twórca mediów Strefy Wolnego Słowa. Relacjonuje Anna Krajkowska.
Na świecie żyje sześć gatunków flamingów. Te spektakularne ptaki jeszcze są stosunkowo liczne, ale ich siedliska zanikają. Poznajcie je w artykule Jacka Liziniewicza.
Najnowsze badania wskazują, że wrak statku odnalezionego nieopodal wybrzeży Kenii w 2013 roku to szczątki słynnej karaki „São Jorge” z floty Vasco da Gamy, która rozbiła się podczas ostatniej podróży odkrywcy do Indii w 1524 roku. Portugalsko-kenijski zespół badaczy zamierza teraz przeczesać okoliczne rafy koralowe, gdyż tam mogą znajdować się pozostałości jednostki, a być może także drogocenne przedmioty, które przewoził. Polecamy tekst Jana Przemyłskiego!