TEMAT NUMERU:
-
Nadciąga wielka bieda Tuska
Droga żywność, zakaz palenia węglem, potężne rachunki za prąd, zamrożona wartość 800 plus i brak tarcz antykryzysowych. Te elementy doprowadzą do przerażającej zapaści, biedy i bezrobocia w Polsce, a dla wielu młodych Polaków znów jedynym wyjściem stanie się emigracja. Radykalnie ruszy za to zielona transformacja. Takie będą efekty zrealizowania rządowego planu związanego z procedurą nadmiernego deficytu. O tym w temacie numeru "GP" pisze Hubert Kowalski.
PONADTO W NUMERZE:
-
Zrobiłeś, to chłopak! Prawdziwa opowieść o Karolu Nawrockim
Piotr Lisiewicz przytacza niezwykle ciekawą historię! Pod Sejm podjeżdża czarna skoda superb. Sejmowy strażnik słyszy zaskoczony, że zza uchylonej szyby dobiega uliczny rap. Słychać hip-hopowy kawałek rapera Kękę „Zrobiłeś to, chłopak”. Zdziwiony strażnik upewnia się, że z przepustką wszystko jest w porządku, a starym modelem skody przyjechał do parlamentu prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. Inny fan polskiego rapu, też historyk, Sławomir Cenckiewicz, mówi: – Kandydatura Nawrockiego jest szansą na nowe przywództwo wolnej Polski. Młody, niepamiętający walki Solidarności lat 80., a jednak osadzony w tradycji Solidarności i gdańskich tradycjach niepodległościowych.
-
Operacja "wykrwawić Hołownię"
W cieniu prekampanii prezydenckiej Tusk rozpoczął operację mającą na celu zwasalizowanie Trzeciej Drogi i skompromitowanie Szymona Hołowni jako drugiego z liderów obecnej koalicji – wynika z informacji „Gazety Polskiej”. W tle trwa druga, nie mniej ciekawa rozgrywka w samej Koalicji Obywatelskiej: wykorzystując aferę związaną z Hołownią, Roman Giertych stara się maksymalnie osłabić Tomasza Siemoniaka i Adama Bodnara. Więcej w tekście Grzegorza Wierzchołowskiego.
-
Nowa polityka leśna rządu: podzielić, ograbić i robić interesy
W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbyła się II sesja „Narady o lasach”. Spotkanie nie odbiło się szerokim echem, ale można było wnioskować z niego, że urzędnicy pracują nad podzieleniem lasów w Polsce. Co więcej, w 2030 roku 14 proc. lasów w naszym kraju ma być objętych ochroną „eurościsłą”, czyli podobną do tej, jaką dzisiaj objęte są parki narodowe. Oznacza to paraliż inwestycyjny kraju, a także to, że do dużej części naszych lasów Polacy nie będą mieli nawet wstępu. Pisze o tym Jacek Liziniewicz.
-
Mafie VAT-owskie mogą zacząć bal
To będzie katastrofa – mówią doświadczeni śledczy. Po zaledwie kilku miesiącach okupacji prokuratury przez ekipę Bodnara pion ds. przestępczości gospodarczej został niemal sparaliżowany i narzędzia do walki z mafiami VAT-owskimi krok po kroku są marginalizowane. A gdy gra idzie o miliardy złotych, szef kluczowego departamentu zajmuje się… „śledztwami medialnymi”. Tekst Grzegorza Brońskiego to jak zawsze mocna lektura!
-
Skompromitowany inspektor nadal rozdaje karty we Wrocławiu
Daniel Woźniak, odwołany ze stanowiska dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego we Wrocławiu, wrócił tam na stanowisko naczelnika inspekcji. To on – jak ujawniła Telewizja Republika – instruował kursantów ubiegających się o uprawnienia na przewóz towarów niebezpiecznych (tzw. AdR), w jaki sposób będzie podpowiadał im podczas egzaminu. Więcej szczegółów ujawnia Piotr Nisztor.
-
Wzór zwycięstwa Trumpa
Brak strachu przed utratą kontroli nad przekazem, odczarowanie siły niesprzyjających mediów, zdolność do podejmowania ryzyka i autentyczność – te elementy strategii wyborczej Trumpa mogą być inspiracją dla polskiej prawicy. Pisze o tym Maciej Kożuszek.
-
Jak Izrael wygrał wojnę z Hezbollahem
To jeden z największych militarnych sukcesów państwa żydowskiego w jego współczesnej historii. Izrael otworzył drugi front w wojnie z sojusznikami Iranu, mimo zaangażowania w walki z Hamasem w Strefie Gazy. I wygrał – na dodatek z dużo groźniejszym od Palestyńczyków, szyickim Hezbollahem.
-
Mury kiepsko pną się do góry
O zwijaniu się branży budowlanej przeczytacie w tekście Macieja Pawlaka: "Budownictwo to kolejny istotny segment naszej gospodarki, który pada ofiarą ogólnego zastoju w gospodarce, a także nieudolnych działań rządu, wciąż niepotrafiącego zapanować nad monstrualnie rosnącym deficytem budżetowym i słabnącym wzrostem PKB".
-
Wiedza na czas wojny
W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej kolejne kraje NATO drukują specjalne broszury skierowane do społeczeństwa z niezbędnymi informacjami, jak zachować się podczas kryzysu bezpieczeństwa, ataku terrorystycznego czy wybuchu wojny. Rządowy poradnik w wersji elektronicznej funkcjonuje także w Polsce, jednak pojawiają się pytania, czy wzorem Szwecji i Litwy nie powinno się przygotować również papierowej wersji, by trafiła ona m.in. do osób mniej zaznajomionych z cyberprzestrzenią. Więcej w tekście Konrada Wysockiego.
-
Czternastu świętych wspomożycieli
Po wejściu do barokowego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju stajemy zadziwieni i oszołomieni, gdy oczom naszym ukazuje się ambona w kształcie ogromnego, dziewięciometrowego wieloryba. Kapłan głoszący wiernym Słowo Boże staje w paszczy wyłupiastookiego potwora jak drugi Jonasz, który nawoływał do poprawy mieszkańców Niniwy. Ta niezwykła ambona to nie ostatnie zaskoczenie czekające na odwiedzających świątynię: w bocznej kaplicy, zwanej Kaplicą Dusz Czyśćcowych, znajduje się przebogaty ołtarz Czternastu Świętych Wspomożycieli
– pisze Tomasz Panfil.
-
Gladiatorzy, czyli krew i śmierć a oklaski tłumu
Na ekranach kin pojawiła się kolejna wersja „Gladiatora”. O ile pierwszy film sprzed lat był obrazem rewelacyjnym, który na trwałe wszedł do historii X muzy i zadomowił się w dobrej pamięci widzów, o tyle ten nowy spotyka się ze sporą krytyką. Wiele lat temu wyobraźnię poruszał inny wielki hit – „Spartacus” w reżyserii Stanleya Kubricka z Kirkiem Douglasem w roli zbuntowanego niewolnika. Również tam znalazły się wątki dotyczące walk gladiatorów. W XIX wieku sceny zmagań na rzymskich arenach stanowiły pożywkę dla twórczości malarzy i pisarzy. Jak tymczasem wyglądała prawdziwa historia gladiatorów?
-
Trzej rycerze wolności
Towarzystwo Patriotyczne, założone kilkanaście lat temu przez Jana Pietrzaka, co roku w listopadzie organizuje w Warszawie koncert niepodległości, podczas którego wręcza nagrody „Żeby Polska była Polską”, przyznawane za dokonania, postawy, dzieła dobrze służące Polsce. Tym razem data uroczystości zbiegła się w czasie z ogłoszeniem w Krakowie popieranego przez PiS obywatelskiego kandydata na prezydenta RP. Te dwa wydarzenia połączyła postać Karola Nawrockiego, jednego z laureatów nagrody. Kolejnymi bohaterami wieczoru byli Marcin Horała – były pełnomocnik rządu do spraw CPK – oraz Tomasz Sakiewicz – nasz redaktor naczelny, twórca mediów Strefy Wolnego Słowa. Relacjonuje Anna Krajkowska.
-
Różowy symbol dobrobytu!
Na świecie żyje sześć gatunków flamingów. Te spektakularne ptaki jeszcze są stosunkowo liczne, ale ich siedliska zanikają. Poznajcie je w artykule Jacka Liziniewicza.
-
Śladami wielkich wypraw Vasco da Gamy
Najnowsze badania wskazują, że wrak statku odnalezionego nieopodal wybrzeży Kenii w 2013 roku to szczątki słynnej karaki „São Jorge” z floty Vasco da Gamy, która rozbiła się podczas ostatniej podróży odkrywcy do Indii w 1524 roku. Portugalsko-kenijski zespół badaczy zamierza teraz przeczesać okoliczne rafy koralowe, gdyż tam mogą znajdować się pozostałości jednostki, a być może także drogocenne przedmioty, które przewoził. Polecamy tekst Jana Przemyłskiego!