Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć… - odlicza szeptem po polsku autor nagrania zamieszczonego 14 września na portalu społecznościowym TikTok. Na filmie widać grupę stojących w rzędzie młodych mężczyzn o arabskim wyglądzie. Na istniejącym od czerwca tego roku profilu opublikowano więcej podobnych nagrań, na większości w tle słychać głównie język serbski. Na jednym z nich osoba będąca za kamerą wskazuje grupie migrantów drogę w kierunku lasu i tłumaczy im w języku angielskim, że tędy dojdą do Austrii. Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.
We wtorkowej „Codziennej” także:
Europa się budzi
Warunkiem końca nagonki Unii Europejskiej na Polskę jest zmiana układu sił politycznych. Jest na to szansa już po wyborach w 2024 r. Widać zmęczenie obecnym sposobem kierowania UE i duże oczekiwanie na zmianę – mówi „Codziennej” europosłanka, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii
Innym kandydatom nie udało się zdobyć w terminie wymaganego poparcia. Rishi Sunak, który w poprzednich wyborach zajął drugie miejsce, od początku był faworytem. Już w piątek udało mu się zdobyć wymaganą liczbę nominacji. Wyzwanie postanowił mu jednak rzucić były premier Boris Johnson.
Rosjanie obawiają się utraty Chersonia
Rosjanie intensyfikują ataki w Donbasie, a także w obwodzie charkowskim. Kreml w z niepokojem obserwuje sukcesy ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim, w ostatnich dniach ukraińskiej armii udało jej się wyzwolić kilka wsi.
Dyktator Xi – ciężkie czasy dla Chin
XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) był w gruncie rzeczy spektaklem jednego aktora. Pokazał, że owszem Chinami rządzi partia, ale nad nią całkowitą władzę sprawuje jeden człowiek – Xi Jinping. Powiedział on m.in., że KPCh nie zrezygnuje ze zjednoczenia Tajwanu z Chinami, i by to osiągnąć, nie wyrzeknie się użycia siły.
Westinghouse, a może ktoś jeszcze?
Po rozmowach w USA Jacka Sasina oraz Anny Moskwy niemal pewny wydaje się wybór firmy Westinghouse na partnera technologicznego w projekcie budowy polskiej energetyki jądrowej. Decyzja, na którą Polska czekała trzy dekady, ma zapaść w ciągu najbliższego tygodnia.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.