Po interwencji przedstawicieli Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom, mediów oraz polskiego resortu spraw zagranicznych, gazeta zamieściła sprostowanie, a autor na swoim profilu na Twitterze napisał, że się pomylił, a relacje polsko niemieckie były „trudne”.
Jak informuje portal niezalezna.pl prezes Zarządu Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski, w imieniu organizacji do dyrektora gimnazjum w Meyen wysłany został list z żądaniem przeprosin od Patricka Grosse.
- Rozmowa telefoniczna z prof. Vissarem (dyrektorem gimnazjum w Meyen) uświadomiła mu, że sprawa nie polega tylko na wrzawie ze strony urażonych Polaków, ale że jego uczniowi grozi doniesienie do niemieckiej i polskiej prokuratury o przestępstwie w postaci „kłamstwa oświęcimskiego”. Sformułowanie „polskie obozy śmierci” w świetle obecnego niemieckiego prawa jest negowaniem niemieckiego sprawstwa Holokaustu. Dyrektor Visser obiecał, że Patrick Grosse przyśle przeprosiny w ciągu dwóch dni - relacjonuje Maciej Świrski.
Wczoraj, 30.01.2014, o godzinie 16:54 na adres e-mail Reduty Dobrego Imienia dotarła wiadomość z przeprosinami młodocianego dziennikarza. Oto ich treść:
Ja, Patrick Grosse przepraszam za sformułowanie „polski obóz koncentracyjny”.
Zgadzam się, że to wyrażenie jest całkowicie błędne i niestosowne. Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że były to niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce. Zdaję sobie sprawę, że popełniłem błąd. Chciałem tylko poinformować czytelników, że niemiecki obóz koncentracyjny Sobibor był geograficznie położony w Polsce. Nigdy nie chciałem wyrazić, że Polska jest odpowiedzialna za Zagładę. Odpowiedzialni za te zbrodnie są Niemcy.
Rozmawiałem z wydawcą Rhein-Zeitung, gdzie artykuł był opublikowany. On także przeprasza za ten błąd i poinformował czytelników gazety o tym. Ja i on zapewniamy Pana, że nigdy nie zaprzeczaliśmy niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust.
Przeciwnie: Rhein-Zeitung wielokrotnie donosił o niemieckich zbrodniach podczas II Wojny Światowej. Także w moim tekście napisałem o tej odpowiedzialności i że musimy pamiętać o tych zbrodniach
Z poważaniem
Patrick Grosse
Cały czas można składać podpisy pod petycją do Sejmu w sprawie uznania użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” za kłamstwo oświęcimskie. Formularz PDF do pobrania TUTAJ