Dwukrotna zmiana czasu niesie ze sobą niekorzystne skutki zdrowotne. Skrócenie snu, zwiększenie liczby wypadków w pracy i ruchu drogowym, obniżenie sprawności działania, częstsze ataki serca, a nawet potencjalne skrócenie średniej długości życia to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji tego procesu. Zdaniem ekspertów szczególnie szkodliwa dla zdrowia jest zmiana czasu z zimowego na letni.
Zmiana czasu z letniego na zimowy w nocy z 28 na 29 października, gdzie zegarki cofamy o godzinę, skłania ekspertów do podkreślenia, że czas biologiczny, regulujący rytm życiowy organizmów, jest istotniejszy niż czas urzędowy. Zegar biologiczny, dostosowany do cyklu światło-ciemność wyznaczanego przez obrót Ziemi, jest kluczowy dla ludzkiego organizmu.
Prof. Irena Iskra-Golec z Uniwersytetu SWPS wyjaśnia, że czas słoneczny, kształtowany przez obieg Słońca, różni się między miejscami geograficznymi. Wskazuje, że czas urzędowy, czyli obowiązujący czas zegarowy, jest konieczny do ujednolicenia, zwłaszcza w kontekście zróżnicowania czasu słonecznego. W Polsce, czasem oficjalnie przyjętym jest czas środkowoeuropejski (CSE).
Zegar biologiczny nastawiany (synchronizowany) jest przez światło słoneczne (cykl światło-ciemność), czyli czas słoneczny. Naturalny cykl światło-ciemność, wyznaczany przez obrót Ziemi wokół własnej osi skutkujący cyklicznością dnia i nocy, nastawia zegar biologiczny człowieka. Nie zawsze uświadamiamy sobie do końca, że czas słoneczny różni się nawet pomiędzy relatywnie niedalekimi miejscami na Ziemi. Przykładowo w Polsce maksymalna różnica czasu słonecznego wynosi około 40 minut i występuje między najdalej wysuniętym na zachód Osinowem Dolnym w zakolu Odry (na zachód od Cedyni), a najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Zosinie w zakolu Bugu (na wschód od Hrubieszowa). Nad Zosiną Słońce wschodzi i zachodzi o około 40 minut wcześniej niż nad Osinowem.
Choć czas zimowy uznaje się obecnie za bardziej naturalny, to według ekspertki dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku wpływa negatywnie na harmonię między czasem słonecznym, zegarowym a biologicznym. Przejście z czasu zimowego na letni powoduje zwiększenie rozbieżności między wymogami czasu urzędowego a naturalnym rytmem życia człowieka. To może prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia, zwłaszcza w okresie, gdy organizm dopasowuje się do nowego czasu.
Zmiana czasu powoduje zaburzenia rytmu okołodobowego człowieka, co może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.
Najnowsze badania wskazują, że różnice między czasem urzędowym a biologicznym wiążą się z pogorszeniem zdrowia, skróceniem średniej długości życia, obniżeniem wydajności w pracy oraz zaburzeniami snu, które mają znaczący koszt społeczny.
W kontekście dyskusji na temat zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej, prof. Iskra Golec podkreśla, że ujednolicenie czasu przyniesie wiele korzyści.
Warto zaznaczyć, że zmiana czasu, wprowadzona została kiedyś ze względów oszczędnościowych, nie tylko nie doprowadziła do zakładanego efektu, ale wywołała wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego. Tak więc dyrektywa znosząca zmianę czasu w krajach UE nie tylko wyraża subiektywne opinie, ale także ma swoje naukowe uzasadnienie.
Zmiana czasu w ostatnią niedzielę października odbywa się zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, obowiązującym w Polsce do 30 października czasem letnim, który odpowiada czasowi wschodnioeuropejskiemu (UTC+2). Przejście na czas zimowy zgodne jest ze strefą czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1).
Podsumowanie:
W Polsce zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 28 na 29 października. Do 28 października w Polsce obowiązuje czas letni, czyli UTC+2. Po zmianie czasu na zimowy będziemy żyli w strefie czasu środkowoeuropejskiego, czyli UTC+1.
Zmiana czasu z zimowego na letni jest gorsza dla zdrowia niż zmiana z letniego na zimowy. Unia Europejska pracuje nad dyrektywą znoszącą zmianę czasu w krajach członkowskich.