Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Złość piękności szkodzi? Naukowcy uważają, że jest inaczej

Badacze potwierdzają, że złość może pełnić konstruktywną rolę w dążeniu do osiągnięcia celów, wynika z najnowszych badań opublikowanych przez American Psychological Association w czasopiśmie „Journal of Personality and Social Psychology”.

Złość piękności szkodzi? Naukowcy uważają, że jest inaczej
Złość piękności szkodzi? Naukowcy uważają, że jest inaczej
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels
  • Naukowcy wykazali, że złość może być przydatna w obliczu wyzwań.
  • Gniew może poprawiać zdolność ludzi do osiągania trudnych celów.
  • Efekt ten jest specyficzny dla sytuacji, w których cele są trudne.
  • Złość może motywować ludzi do podejmowania działań, nawet gdy są one trudne lub ryzykowne.
  • Gniew może również zwiększać koncentrację i wydajność.
Istnieje powszechne przekonanie o szczęściu jako idealnym stanie emocjonalnym, a większość ludzi uznaje dążenie do niego za kluczowy cel życiowy. 

– podkreśla dr Heather Lench, główna autorka badania i profesor psychologii i nauk o mózgu na Texas A&M University.

Teoria emocji

Tymczasem badana od długiego czasu funkcjonalistyczna teoria emocji wskazuje, że zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje pełnią funkcję reakcji na zdarzenia otoczenia, ostrzegając jednostkę o ważnych sytuacjach wymagających działania.

W celu zrozumienia roli gniewu w osiąganiu celów, badacze przeprowadzili szereg eksperymentów z udziałem ponad 1000 uczestników i analizowali dane z ankiet przeprowadzonych na ponad 1400 respondentach. W każdym eksperymencie wywoływano określoną reakcję emocjonalną (jak gniew, rozbawienie, pożądanie czy smutek) lub utrzymywano neutralny stan emocjonalny, a następnie przedstawiano uczestnikom trudny cel.

Złość pomaga w dążeniu do celu?

Wyniki eksperymentów wykazały, że w sytuacjach trudnych gniew poprawiał zdolność uczestników do osiągania swoich celów, czasami przekładając się na lepsze wyniki czy krótszy czas reakcji. Badacze analizowali także dane z ankiet przeprowadzonych podczas wyborów prezydenckich w USA w latach 2016 i 2020. Osoby, które wyraziły, że byłyby zagniewane, gdyby ich ulubiony kandydat nie wygrał, były bardziej skłonne do udziału w wyborach.

Wnioski z badania sugerują, że złość może wzmagać wysiłki mające na celu osiągnięcie pożądanego celu, często przekładając się na większy sukces. Jednak autorka zauważa, że wpływ gniewu na osiąganie celów był bardziej specyficzny w przypadku trudniejszych celów. Również inne emocje, takie jak rozbawienie czy pożądanie, miały pewien wpływ na częstsze osiąganie celów, choć w różnych sytuacjach.

Podsumowanie:

Najnowsze wyniki badań sugerują, że emocje uznawane za negatywne, takie jak złość, mogą pełnić konstruktywną rolę w dążeniu do celów. Mieszanka zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji przyczynia się do dobrego samopoczucia, a wykorzystanie negatywnych emocji jako narzędzi może być szczególnie skuteczne w niektórych sytuacjach.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, psycnet.apa.org

#emocje #teoria emocji #Gniew #trening motywacyjny

MaŁu