Uzależnienie od nikotyny jest śmiertelną chorobą; połowa palaczy umiera z powodu chorób odtytoniowych – alarmuje przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia prof. Piotr Jankowski. Ekspert ostrzega, że jest to jest jedna z najgorzej rokujących chorób – najczęściej nie doceniamy zagrożenia z nią związanego.
W przypadku wielu nowotworów mówimy o śmiertelności rzędu 5-20 procent, uznając, że to jest bardzo dużo, natomiast u palaczy śmiertelność sięga 50 proc.
- mówi prof. Piotr Jankowski.
Jak się okazuje, współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od nikotyny.
Przy wsparciu przedstawicielstwa WHO w Polsce, w oparciu o dane naukowe najwyższej jakości, pochodzące z przeglądów systematycznych Cochrane, wielodyscyplinarny zespół polskich ekspertów formułował nowe wytyczne postępowania w tej chorobie. Dokument obejmuje 15 rekomendacji, w tym zalecenie dokumentowania statusu palenia u wszystkich pacjentów, regularnego uczestnictwa pracowników opieki zdrowotnej w szkoleniach z zakresu leczenia uzależnienia od nikotyny, a także zmniejszenie kosztów leczenia dla pacjenta.
- przekazała kierownik Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM prof. Małgorzata Bała.
Eksperci zalecają stosowanie niefarmakologicznych i farmakologicznych metod leczenia uzależnienia.
Średnio od 20 do 40 osób na 1000 palących więcej zaprzestaje palenia przy zastosowaniu niefarmakologicznych metod leczenia.
W przypadku metod farmakologicznych, takich jak nikotynowa terapia zastępcza, bupropion, wareniklina, cytyzyna, w porównaniu z grupami kontrolnymi, średnio od 57 do 139 na 1000 palących więcej zaprzestaje palenia tytoniu, przy małych lub umiarkowanych działaniach niepożądanych – wynika ze statystyk.