O biegunce mówimy wówczas, gdy częstotliwość wypróżnień jest większa niż 3 razy na dobę, a stolec jest płynny lub półpłynny. Biegunkę wywołują bakterie i wirusy oraz zatrucia pokarmowe oraz alergie na składniki pokarmowe.
Przy biegunce może objawić się również osłabienie organizmu, podwyższona temperatura ciała oraz wymioty. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.
Z kolei, jeżeli towarzyszy nam wyłącznie płynny stolec bez innych objawów możemy sięgnąć po zioła na biegunkę, które mogą pomóc, a już na pewno nie zaszkodzą.
Gdy dopadła nas biegunka w pierwszej kolejności należy sięgnąć po zioła o działaniu zapierającym oraz takie, które ma działanie rozkurczające oraz relaksujące.
Wskazane zioła na problemy jelitowe zawierają garbniki katechinowe, które odpowiedzialne są za błonę śluzową jelit, dzięki czemu stolce stają się mniej płynne. Dodatkowo mają działanie dezynfekujące i ściągające.
Natomiast garbniki pirogalolowe hamują proces rozwijania się wirusów i ograniczają wchłanianie toksyn przez organizm.
Zawarte w czarnej porzeczce barwniki antocyjanowe osłabiają aktywność drobnoustrojów, które przyczyniają się do rozwoju biegunki.
Zaopatrzając się w zioła warto poszukać takich, które są bogate w pektyny i ułatwiają formowanie stałego stolca, gdyż wchłaniają wodę.
Co zatrzyma objawy biegunki:
W okresie wiosennym można przygotować ze świeżych ziół liścia babki lancetowatej i mięty wywar, który pomorze w biegunce. Taki napar należy spożywać 3 razy dziennie po pół szklanki.
Uwaga: osoby wrażliwe na miętę lub mentol powinny uważać lub zrezygnować z jego picia.
Suszone zioła również są bardzo pomocne przy walce z biegunką, m.in. suszone liście borówki czernicy, suszone ziele rdestu ptasiego i korę dębu. Z tych ziół wykonujemy napar, który należy pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Pamiętajmy jednak o tym, że wywar z piołunku, należy przyjmować po 1 łyżce co 2 godziny.
Z kolei przeciwwskazaniem do stosowania wywaru z rdestu ptasiego jest zapalenie żył, dusznica bolesna, opryszczka i cukrzyca. Sproszkowane kłącze pięciornika przyjmuje się raz dziennie po 1 łyżeczce ziela. Nie jest on polecany na biegunkę u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.
Kory dębu nie powinny zażywać osoby borykające się z ciśnieniem i niewydolnością serca.
Kobiety w ciąży nie mogą stosować wywaru z kasztanowca.