Żel antybakteryjny do rąk zyskał na popularności w dobie pandemii. Żele o właściwościach antybakteryjnych i dezynfekujących swoją popularnością cieszą się jednak znacznie dłużej i były powszechnie używane przez wiele osób jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Ich główną zaletą jest fakt, że nie wymagają używania wody i sprawdzają się idealnie podczas podróży, w sklepie czy w szkole. Mogą być także używane przez dzieci. Powrót do szkoły to dobry moment, aby wyposażyć uczniów w tego typu preparaty. Na rynku dostępne są żele, które mają w składzie więcej substancji łagodzących i nawilżających delikatną skórę dziecka i to właśnie na nie warto zwrócić szczególną uwagę.
Czym dokładnie jest żel antybakteryjny do rąk?
Żel antybakteryjny do rąk to preparat/środek, który pozwala na oczyszczenie i zdezynfekowanie dłoni bez użycia wody. Żel ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Idealnie sprawdza się w momencie, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. Kilka kropel płynu czy też żelu rozciera się w dłoniach i nie spłukuje się wodą. Następnie należy odczekać chwilę na odparowanie, a substancje aktywne zdezynfekują dłonie.
Głównym składnikiem żelu dezynfekującego jest najczęściej alkohol (etanol), którego stężenie sięga od 60% do 80%. Takie stężenie ma właściwości denaturujące białko i destabilizujące struktury lipidowe patogenów. Dodatkowymi składnikami jakie znajdziemy w żelu antybakteryjnym często jest olejek eteryczny, aloes, panthenol, alantoina i gliceryna.
Składniki, które znajdują się w żelu antybakteryjnym do rąk mają za zadanie nawilżyć i ochronić delikatną skórę dziecięcych dłoni przed przesuszeniem i nadwrażliwością na obecny w żelach alkohol.
W składzie żeli dezynfekujących dla dzieci znajdują się:
Przed pierwszym użyciem żelu antybakteryjnego u dziecka, warto wcześniej wykonać próbę uczuleniową nakładając w jednym miejscu na skórze odrobinę żelu. Pamiętajmy również, aby nakładać dzieciom na dłonie kremy nawilżające, które są odpowiedzialne za nawilżenie skóry. Jeśli żele antybakteryjne stosowane są okazjonalnie dodatkowe nawilżenie skóry dłoni może nie być tak pilnie potrzebne, jednak jeśli żel użytkowany jest praktycznie codziennie, wówczas należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry dłoni – zwłaszcza jesienią i zimą.
W składzie żeli dla dzieci często są substancje zapachowe, na które powinny zwrócić szczególną uwagę alergicy.
Przed zakupem żelu antybakteryjnego dla dziecka czy też osoby dorosłej warto sprawdzić skład produktu. Idealnie jest, gdy taki żel zawiera substancje poprawiające stan skóry.
Kwas hialuronowy – obecność tego kwasu wpływa na skórę dłoni jej dogłębne nawilżenie i napięcie skóry. Kwas hialuronowy pobudza produkcję kolagenu w skórze, co sprawia, że skóra jest elastyczna, ujędrniona i gładka.
Aloes – działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie, przeciwutleniająco. Wspomaga również regenerację wcześniej uszkodzonych komórek naskórka.
Gliceryna – dodana do żeli antybakteryjnych gliceryna łagodzi wysuszające właściwości alkoholi. Gliceryna używana na dłonie tworzy warstwę ochronną i zapobiega utracie wody z komórek skóry.
Pantenol – łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia. W żelach antybakteryjnych koi spierzchniętą skórę dłoni oraz tworzy na nich warstwę ochronną.
Witamina A i E – witaminy te posiadają wysokie właściwości przeciwutleniające. Witamina A działa wybielająco na przebarwienia, które powstały przy uszkodzeniach naskórka oraz wygładza. Witamina E ma działania odżywcze i chroni przed działaniami czynników zewnętrznych.
W razie potrzeby, jeżeli nie mamy dostępu do wody i mydła należy nanieść kilka kropel żelu na suche dłonie. Żel rozprowadzić na dłoniach pamiętając, o przestrzeniach między palcami, kciukach, opuszkach palców oraz o grzbiecie dłoni. Żel wcieramy w dłonie przez minimum 30 sekund, aż dłonie będą suche i płyn odparuje. Pamiętajmy, że dłoni nie trzeba wycierać ręcznikiem.