Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Zażywasz nowy lek? Sprawdź to

Nowy Lek to przygotowywana przez Naczelną Izbę Aptekarską najnowsza usługa farmaceutyczna dla pacjentów rozpoczynających terapię nowym lekiem. Zakłada trzyetapową konsultację, która obejmie spotkanie wstępne, interwencyjne i kontrolne farmaceuty z pacjentem w sprawie zażywania nowego leku w pierwszym miesiącu jego stosowania.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podkreśla, że NRA przygotowała usługę Nowy Lek we współpracy z uznanymi w dziedzinie zdrowia autorytetami i instytucjami.

Reklama

Zawód farmaceuty, dzięki wprowadzeniu przepisów prawnych umożliwiających m.in. prowadzenie opieki farmaceutycznej na rzecz pacjentów, ulega głębokim i oczekiwanym przemianom. 

Przyjmujesz nowy lek? Sprawdź szczegóły

Grono ekspertów skupione w Zespole ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej opracowało rekomendacje w zakresie prowadzenia wybranych usług opieki farmaceutycznej. Jedna z takich usług to właśnie Nowy Lek. Celem usługi jest przede wszystkim dostarczenie pacjentowi informacji na temat nowo wdrażanej farmakoterapii, ocena stopnia stosowania się do zaleceń terapeutycznych, a przede wszystkim wsparcie w realizacji tych zaleceń.

– podkreśliła dr Magdalena Jasińska-Stroschein z Katedry Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wyjaśniła, że jest to trzyetapowa konsultacja farmaceutyczna, która obejmuje spotkanie wstępne, interwencyjne i kontrolne. Dwa z nich można przeprowadzić zdalnie.

Tak regularnie powtarzane wizyty w stosunkowo krótkim czasie, bo realizacja usługi to 30 dni od wykupienia leku, pozwalają zmotywować pacjenta do tego, by rozpoczął terapię nowym lekiem, a następnie zachęcić go do wytrwania w długotrwałym nieraz procesie terapeutycznym.

– oceniła Jasińska-Stroschein.

Podczas spotkań z pacjentem będzie m.in. czas na to, aby pochylić się nad obawami przed działaniami niepożądanymi danego leku.

Wszystko po to, aby poszerzyć wiedzę pacjenta na temat działania leku i zasadności jego stosowania.

To jest ogromny krok naprzód i przełamanie pewnego stereotypu historycznego: uznanie faktu, że tak naprawdę nikt już nie leczy sam. Lekarz nie jest sam na sam z pacjentem. Niezwykle paternalistyczny model w stylu: ja lekarz wiem wszystko, zbieram wywiad, zlecam i reszta ma to wykonać, zmienia się na bardziej partnerski, na pracę zespołową, gdzie każdy ma swoją rolę.

– powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert.

Udział w usłudze jest dobrowolny. Mogą z niej skorzystać pacjenci, którzy otrzymali receptę lekarską na nowy lek (zlecony po raz pierwszy), stosowany w terapii choroby przewlekłej, np. w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, padaczce, jaskrze czy astmie. Nie będzie limitu udzielanych świadczeń – z usługi Nowy Lek pacjent może skorzystać za każdym razem, kiedy rozpoczyna terapię nowym lekiem.

Reklama