Lawenda to kwiat nie mający dużych wymagań. Wygląda i pachnie pięknie. Idealnie nadaje się jako dekoracja w ogrodzie, przy bramie czy tarasie. Zapach unosi się i daje nam ukojenie. Lawenda odstrasza komary, ale i zaprasza do siebie barwne motyle dzięki czemu jest kolorowo.
Lawenda jest kwiatem mało wymagającym i nadaje się do każdej gleby, nie przeszkadza jej żadna ilość słońca. Jest to roślina miododajna.
Gdzie najlepiej posadzić lawendę:
Lawenda z chęcią wykorzystywana jest w kuchni m.in. do aromatyzowania mięs np. baraniny, przemyśle kosmetycznym jako olejek lawendowy, a nawet farmaceutycznym m.in. działanie uspokajające i antyseptyczne. Wykorzystywana jest również do tworzenia dekoracji w domu, a w garderobie odstrasza mole.
Mimo, że lawenda będzie rosła w każdym podłożu ma swoje upodobania. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce.
Lawenda jest kwiatem, którym można uprawiać w ogrodzie i w domu lawenda w doniczce.
Lawenda nie jest wymagającym kwiatem. Nie trzeba wkładać dużo pracy, aby zachwycała długo swoim kwitnieniem. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o tym jak bardzo urośnie, zazwyczaj sadzi się około 40 cm pomiędzy krzaczkami. Młodą i małą lawendę należy systematycznie podlewać. W kolejnych latach uprawy w miarę wzrostu korzeń będzie coraz bardziej się ukorzeniał. Pamiętajmy, że lawendę należy systematycznie odchwaszczać.
Warto pamiętać, aby jesienią podsypać ją kompostem co dostarczy jej wielu niezbędnych składników pokarmowych oraz poprawi strukturę podłoża.
W ciągu roku przycinanie lawendy wykonujemy dwa razy. Po kwitnieniu ścinamy kwiatostany z fragmentem łodygi, natomiast wiosną, usuwamy m.in. uszkodzone, przemarznięte pędy, a także skracamy lawendę na wysokość, która nam odpowiada.
Młode rośliny w celu zagęszczenia ścinamy o połowę. Starsze okazy można spróbować odmłodzić ścinając je na wysokości około 10 cm.
Lawenda jest kwiatem, który z powodzeniem może być uprawiany w donicy. Pamiętajmy jednak, że powinna mieć duże otwory, aby mógł spływać nadmiar wody. Konieczny jest także drenaż oraz przepuszczalne podłoże. Jeżeli chodzi o podlewanie rośliny należy dostosować je do indywidualnych potrzeb rośliny, np. od panujących warunków atmosferycznych. Do nawożenia wybierajmy nawozy organiczne lub o spowolnionym działaniu. Lawenda nie wymaga obfitego nawożenia.
Lawenda wąskolistna jest najbardziej trwałym gatunkiem. Przy zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska i podłoża dobrze zniesie zimę. Jeżeli mamy możliwość warto przykryć ją gałązkami świerkowymi.
Pamiętajmy, aby przy kupnie lawendy wybierać odmiany dobrze sprawdzone w naszym klimacie. Tuta polecana jest lawenda wąskolistna mniej lub bardziej mrozoodporna.
Na okres zimy doniczkę lub inny pojemnik z lawendą najlepiej zadołować w ogrodzie. Jeżeli takiej możliwości brak należy ją okryć. Doniczkę ustawić w osłoniętym od wiatru miejscu, postawić np. na styropianie i okryć włókniną.
Lawendę można również postawić w jasnym, ale chłodnym miejscu oraz ograniczyć podlewanie do minimum.
Krzak lawendy kwitnie od czerwca do października. Rośliny osiągają wysokość do 45-50 cm. To w jaki sposób ją przycinasz przyczynia się do jej kształtu.
Lawenda bardzo lubi słońce, a więc najlepiej jej w słonecznych miejscach. Najlepsze podłoże to zdrenowane i przepuszczalne z dużą ilością wapnia. Kwiat ten nie lubi mokrych gruntów i przeciągów. Lawenda mrozoodporna jest najlepszy, wyborem. Rośliny sadzi się w odstępach między sobą co 30-40 cm.
Jedynym zabiegiem przy lawendzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. W marcu lub kwietniu przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycinane są tak, aby nadać kształt i pobudzić wzrost nowym pędom. Lawendę należy regularnie, co roku, przycinać nie dopuszczając do jej nadmiernego zdrewnienia. W czasie systematycznego formowania rośliny będzie ona zwarta i gęsta.
Lawendę można rozmnażać na dwa sposoby: