Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature", zmiany klimatu wpływają na zmiany koloru oceanów, co odbija znaczące zmiany w ekosystemach morskich. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), National Oceanography Center w Wielkiej Brytanii i innych instytucji, wspierani przez NASA, potwierdzili, że przez ostatnie 20 lat kolor oceanów uległ istotnej zmianie, a ten globalny trend jest prawdopodobnie spowodowany działalnością człowieka i nie może być wyłącznie tłumaczony naturalnymi fluktuacjami.
Mimo że zmiany te są trudne do zauważenia gołym okiem, aparatura badawcza wyraźnie je rejestruje. Ponad 56 proc. światowych oceanów, czyli obszar większy niż suma powierzchni wszystkich lądów na Ziemi, już podlega tym zmianom. Szczególnie w tropikalnych regionach oceanów w pobliżu równika, wody stają się coraz bardziej zielone. Świadczy to o konieczności zmian w ekosystemach powierzchni oceanów, ponieważ kolor oceanu odzwierciedla obecność organizmów i substancji znajdujących się w jego wodach.
Prowadzę symulacje, które od lat mówią mi, że te zmiany koloru oceanu nastąpią. Obserwowanie, jak to się naprawdę dzieje, nie jest zaskakujące, ale przerażające. Zmiany te są zgodne z wywołanymi przez człowieka zmianami naszego klimatu.
Chociaż dokładna natura tych zmian ekosystemów i ich wpływ na kolor oceanów nie jest jeszcze w pełni poznana, naukowcy są przekonani, że zmiana klimatu, spowodowana działalnością człowieka, jest głównym powodem zaistniałych zjawisk. Badania symulacyjne wskazywały na te przemiany, jednak obserwowanie ich w rzeczywistości budzi przerażenie. Zjawiska te dostarczają kolejnych dowodów na wpływ działalności ludzkiej na biosferę i potwierdzają, że nasza działalność ma wpływ na życie na Ziemi.
Dostarcza to dodatkowych dowodów na to, jak działalność człowieka na ogromnej przestrzeni wpływa na życie na Ziemi. To kolejny sposób, w jaki ludzie wpływają na biosferę.
Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na zmiany koloru oceanów, jest fitoplankton. Wody o barwie ciemnoniebieskiej oznaczają niską obecność organizmów żywych, podczas gdy bardziej zielone wody wskazują na ekosystemy, które głównie składają się z fitoplanktonu - glonów i sinic, zawierających zielony barwnik - chlorofil. Fitoplankton stanowi podstawę morskiej sieci pokarmowej, jest odpowiedzialny za wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowanie go w oceanach. Dlatego zmiany w tym ekosystemie mają ogromne znaczenie dla życia morskiego.
Monitorowanie zawartości fitoplanktonu w wodach oceanów pozwala na obserwację reakcji tego ekosystemu na zmiany klimatyczne. Badacze korzystali z danych satelitarnych, takich jak Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelicie Aqua, który monitoruje kolor oceanu od 21 lat. Przeprowadzili analizę statystyczną, która pozwoliła wykryć wyraźny trend zmian koloru oceanów, który przewyższał naturalną zmienność.
Wyniki badań wykazały, że obserwowane zmiany są spójne z wywołanymi przez człowieka zmianami klimatu. Odkrycie to jest ważne, ponieważ pozwala na skuteczniejsze i szybsze wykrywanie zmian ekosystemów morskich związanych z działalnością ludzką.
Cały proces wpływu zmian klimatu na kolory oceanów nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, jednak fakt, że już obserwujemy te zmiany, powinien skłonić nas do poważnego zastanowienia się nad naszym wpływem na otaczającą nas biosferę. Zmiany te potwierdzają potrzebę podejmowania działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój naszej planety.
Kolor oceanów się zmienił. Nie możemy wytłumaczyć, jak. Ale możemy powiedzieć, że zmiany koloru odzwierciedlają zmiany w zbiorowiskach planktonu, które będą miały wpływ na wszystko, co żywi się planktonem. Zmieni się także wychwytywanie dwutlenku węgla przez oceany, ponieważ różne rodzaje planktonu mają do tego różną zdolność. Mamy więc nadzieję, że ludzie potraktują to poważnie. Nie tylko modele przewidują, że te zmiany nastąpią. Widzimy, że to się dzieje, że oceany się zmieniają.