Zaburzenia mikrobiomu jelitowego mogą być źródłem czterech najczęstszych chorób alergicznych występujących u małych dzieci - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of British Columbia i BC Children’s Hospital w Kanadzie, opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications”.
To jedno z pierwszych tego typu badań, które analizuje jednocześnie cztery różne choroby alergiczne u dzieci. Chociaż choroby te mają swoje unikalne objawy, badacze zastanawiali się, czy nie mają one wspólnego źródła związanego z mikroflorą jelitową.
W badaniu przeanalizowano dane 1115 dzieci, które były monitorowane od urodzenia do piątego roku życia. Około połowa z tych dzieci (523) nigdy nie wykazywała objawów alergii, podczas gdy u ponad połowy (592) lekarze zdiagnozowali co najmniej jedną alergiczną chorobę.
Naukowcy ocenili mikrobiom dzieci na podstawie próbek kału, które pobierano w wieku 3 miesięcy i roku. W próbkach pochodzących od dzieci z chorobami alergicznymi, zaobserwowano charakterystyczne cechy mikrobiomu wskazujące na dysbiozę, czyli zaburzoną równowagę mikroflory jelitowej, która może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit i zwiększonej reakcji zapalnych w przewodzie pokarmowym.
Choć te choroby mają różne objawy, na poziomie komórkowym mają wiele wspólnego
– mówi dr Charisse Petersen, współautorka badania.
Naukowcy stwierdzili także, że mikroflora jelit niemowląt może być kształtowana przez różne czynniki, takie jak dieta, sposób porodu, miejsce zamieszkania i stosowanie antybiotyków. Stosowanie antybiotyków w pierwszym roku życia zwiększało ryzyko późniejszych zaburzeń alergicznych, podczas gdy karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy miało działanie ochronne przeciwko tym chorobom.
Dane sugerują potrzebę opracowania terapii, które przywracają równowagę mikroflory jelitowej i mogą zapobiec rozwojowi chorób alergicznych u dzieci.
– wyjaśnia dr Stuart Turvey, jeden z głównych autorów badania.
Podsumowanie:
Badanie naukowców z University of British Columbia i BC Children’s Hospital wykazało, że zaburzenia mikrobiomu jelitowego w pierwszych miesiącach życia mogą zwiększać ryzyko rozwoju czterech najczęstszych chorób alergicznych u dzieci. Naukowcy chcą wykorzystać swoje odkrycia do opracowania terapii zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, które będą mogły zapobiegać rozwojowi chorób alergicznych u dzieci.