Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wiosenna choroba w przedszkolu – ospa wietrzna. Jak przebiega i leczenie?

Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób, wywołana przez wirusa Varicella-Zoster (VZV). Choroba ta zazwyczaj atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale również dorośli mogą być jej narażeni. Ospa wietrzna nie jest chorobą banalną, a jej objawy mogą być uciążliwe, zwłaszcza u osób ze zwiększonym ryzykiem powikłań, takich jak kobiety w ciąży.

Marudne dziecko-chore dziecko
Alexander Dummer - pexels.com

Czym jest ospa wietrzna?

Ospa wietrzna, zwana także varicellą, to zakaźna choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Varicella-Zoster (VZV). Choroba ta jest powszechna, zwłaszcza u dzieci i charakteryzuje się występowaniem wysypki skórnej, świądem oraz gorączką. 

Ospa wietrzna jest zazwyczaj łagodna, ale może powodować powikłania u niektórych osób.

Wirus Varicella-Zoster należy do rodziny Herpesviridae. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, co oznacza, że można się nią zarazić przez kontakt z chorym lub przez wdychanie kropelki zawierające wirusa, wydzielające się podczas kichania lub kaszlu zakażonej osoby. Inkubacja choroby trwa zazwyczaj od 10 do 21 dni od momentu ekspozycji na wirusa.

Zazwyczaj przebieg ospy wietrznej jest łagodny u większości ludzi, ale mogą wystąpić powikłania, zwłaszcza u osób o osłabionym układzie immunologicznym, kobiet w ciąży oraz noworodków. 

Powikłania po ospie:

 • zapalenie płuc, 
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych 
 • zakażenia bakteryjne skóry

Ospa wietrzna – jak można się zarazić?

Zakażenie ospą wietrzną występuje po kontakcie z wirusem Varicella-Zoster (VZV), który jest odpowiedzialny za wywołanie tej choroby. Wirus ten przenoszony jest głównie drogą kropelkową, co oznacza, że można się nim zarazić poprzez kontakt z chorym, a zwłaszcza poprzez wdychanie kropelki zawierające wirusa, wydzielające się podczas kichania lub kaszlu zakażonej osoby. Choroba może również przenosić się przez bezpośredni kontakt skóry z pęcherzami zawierającymi płyn zakaźny.

Objawy zakażenia ospą wietrzną obejmują

 • Wysypka
 • Świąd
 • Gorączka
 • Ogólne złe samopoczucie

W przypadku zakażenia ospą wietrzną istotne jest przestrzeganie środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby zakażone powinny unikać kontaktu z innymi, zwłaszcza z osobami o osłabionym układzie immunologicznym, kobietami w ciąży oraz noworodkami.

Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia objawowego, takiego jak łagodzenie świądu, utrzymanie odpowiedniej higieny skóry oraz podawanie leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych w razie potrzeby.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby, które nie miały wcześniej ospy wietrznej, ponieważ dla nich zakażenie może być bardziej ryzykowne. W przypadku wystąpienia powikłań lub nasilenia objawów, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. 

Ospa wietrzna – przebieg

Leczenie ospy wietrznej jest głównie ukierunkowane na łagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom. Ospa wietrzna zazwyczaj przebiega samoistnie i łagodnie, ale istnieją pewne zalecenia, które pomagają w skróceniu czasu trwania choroby oraz zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów. 

Leczenie ospy wietrznej

 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • łagodzenie świądu
 • unikanie zarysowań pęcherzyków
 • izolacja i higiena

Warto pamiętać, że każdy przypadek ospy wietrznej może być inny, dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiednich środków leczniczych i monitorowania ewentualnych powikłań. Leczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a środki łagodzące objawy mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#ospa wietrzna #przebieg ospy wietrznej #jak wspomóc przy chorobie #świąd ospy wietrznej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo