Infekcja górnych dróg oddechowych zazwyczaj objawia się – drapaniem, swędzeniem lub gryzieniem w gardle. Te nieprzyjemne uczucie towarzyszące nam na początku infekcji może przysporzyć nam wiele zmartwień. Jak sobie pomóc domowymi lub aptecznymi sposobami?
Chore gardło i jego ból pojawia się w różnych sytuacjach od początku infekcji górnych dróg oddechowych po zwykły brak nawilżenia śluzówki. W momencie, gdy pojawi się uczucie drapania, pieczenia, swędzenia w gardle, które nie mija po nawilżeniu śluzówki może zwiastować choroby górnych dróg oddechowych. Podrażnienie gardła bardzo często nasila się podczas połykania i w nocy.
Drapanie w gardle najczęściej jest oznaką infekcji wirusowych powodujących zapalenie gardła, np. przy przeziębieniu czy grypie.
Z kolei bakteryjne choroby gardła (przeważnie zakażenie paciorkowcami) występują rzadziej. Bakteria wymaga leczenia antybiotykami, aby zapobiec bardziej dotkliwym powikłaniom.
Drapanie w gardle jest to nieprzyjemne uczucie i każdy chory odczuwa je inaczej. Często pacjenci skarżą się na uczucie swędzenia, nakłuwania, nieprzyjemnego ciepła, łaskotania czy gryzienia w gardle. Niektórzy określają to jako uczucie zalegania.
Objawy chorób górnych dróg oddechowych mogą się różnić w zależności od przyczyny:
Infekcjom odpowiedzialnym za zapalenie górnych dróg oddechowych i powodującym ból oraz drapanie gardła towarzyszą często inne objawy, takie jak:
Do najczęstszych przyczyn, gdzie pojawia się drapanie w gardle są zazwyczaj wirusy, które powodują grypę lub przeziębienie.
Do innych chorób wirusowych, które także mogą objawić się bólem oraz drapaniem w gardle, należą:
Drapanie w gardle to również oznaka wysuszonej błony śluzowej gardła spowodowana m.in. przebywaniem w klimatyzowanych i suchych pomieszczeniach czy nadwyrężeniem narządu głosu (przez np. krzyk lub śpiew).
Inne przyczyny drapania bądź swędzenia w gardle:
Przeziębienie czy grypa to podstawowe przyczyny swędzenia gardła u dzieci. Zdarza się jednak, że za drapanie w gardle odpowiada krup wirusowy, inaczej mówiąc podgłośniowe zapalenie krtani. Charakteryzuje się ostrym i szczekającym kaszlem.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko ma objawy, takie jak:
W aptece znajdziemy wiele preparatów do leczenia gardła: tabletki do ssania, syropy, płyny, spraye, aerozole czy płukanki. Na początku infekcji górnych dróg oddechowych sprawdzą się produkty powlekające śluzówkę gardła, takie jak prawoślaz lekarski czy porost islandzki. Mają one za zadanie złagodzić ból, uczucie swędzenia oraz gryzienia w gardle.
Na ból gardła warto zastosować również domowe sposoby, które nawilżą śluzówkę i złagodzą podrażnienie.
Do herbaty lub wody można dodać także imbir, który ma działanie rozgrzewające, odkażające oraz pobudza układ odpornościowy.
Z kolei napój z siemieniem na podrażnione gardło będzie działał jak okład. Duże ilości substancji śluzowych zawarte w nasionach siemienia lnianego skutecznie złagodzą drapanie w gardle.
Alternatywą na płukanie gardła może być płukanka z soli lub płukanka ziołowa z rumianku, melisy lub szałwii. Gardło może być również płukane wodą z 30 kroplami propolisu.