Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To przełom w leczeniu alergii. Podjęzykowa immunoterapia jest już refundowana

To świetna wiadomość dla alergików w Polsce. Od 1 lipca 2023 roku refundowana jest podjęzykowa immunoterapia na roztocze kurzu domowego. Decyzja Ministerstwa Zdrowia została uznana przez alergologów za „przełom w leczeniu alergii wziewnej w Polsce”.

Od 1 lipca 2023 roku refundowana jest podjęzykowa immunoterapia na roztocze kurzu domowego
Od 1 lipca 2023 roku refundowana jest podjęzykowa immunoterapia na roztocze kurzu domowego
Zdjęcie autorstwa cottonbro studio z Pexels

Immunoterapia alergenowa, zwana również odczulaniem, jest skutecznym leczeniem chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa i astma alergiczna. Działa poprzez przywrócenie organizmowi tolerancji na alergen. Jest to jedyna metoda, która jednocześnie łagodzi objawy alergii i chroni przed ich wystąpieniem w przyszłości.

Zalety podjęzykowej immunoterapii

Podjęzykowa immunoterapia ma wiele zalet, takich jak łatwość stosowania i brak inwazyjności. Pacjent unika konieczności regularnych wizyt u alergologa, dojazdów do przychodni, kolejek i długotrwałych oczekiwania po podaniu leku. Terapia podjęzykowa jest wygodniejsza dla pacjenta niż tradycyjna terapia zastrzykami.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia o refundacji tej formy immunoterapii dla pacjentów w wieku 12-17 lat pozwoli na stosowanie jej w domowych warunkach. Jest to ogromna poprawa jakości życia dla chorych i umożliwi dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czas trwania terapii

Eksperci podkreślają, że immunoterapia alergenowa powinna być stosowana przez okres od 3 do 5 lat, ponieważ przynosi wiele korzyści pacjentom, systemowi zdrowia i społeczeństwu. Kontynuowanie terapii może zmniejszyć liczbę hospitalizacji związanych z astmą i absencji w pracy.

Według alergologów decyzja Ministerstwa Zdrowia o refundacji podjęzykowej immunoterapii alergenowej na roztocza kurzu domowego jest ogromnym krokiem naprzód w dostępności leczenia alergii. Pacjenci mają teraz możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej terapii, a lekarze mogą dobrze dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Eksperci podkreślają jednocześnie, że decyzja o refundacji pozwoli wielu pacjentom na skorzystanie z terapii, która wcześniej była niedostępna ze względów finansowych.

Immunoterapia alergenowa jest ważnym narzędziem w leczeniu alergii, a jej refundacja otwiera nowe możliwości dla chorych. To także przyczyni się do poprawy jakości życia pacjentów i zmniejszenia obciążenia finansowego związanego z leczeniem alergii.

Alergolodzy są zdania, że szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia zabezpiecza przed kolejnymi uczuleniami. 

Alergeny sprzyjają nabywaniu kolejnych alergenów. Zaczyna się od nieżytu nosa, a kończy astmą. Terapia będzie chroniła przed tą progresją i przed nabywaniem nowych uczuleń.

– tłumaczy prof. Ewa Cichocka-Jarosz z Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii UJ CM, Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii w Krakowie.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom

#leczenie alergii #odczulanie #ile trwa odczulanie #immunoterapia alergenowa #refundacja

MaŁu