Peruwozyd, znany również jako Encordin, jest roślinnym glikozydem stosowanym w leczeniu niewydolności serca. Według ostatnich badań przeprowadzonych na myszach przez naukowców z National University of Singapore, peruwozyd może również zapobiegać rozprzestrzenianiu się różnych wirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy, wirusa dengi, wirusa Zika i wielu innych.
Badacze odkryli, że zmodyfikowany peruwozyd działa na białko GBF1, które jest niezbędne do replikacji wirusa w organizmie. Badanie przeprowadzono w celu znalezienia leku o szerokim spektrum przeciwwirusowego działania. Peruwozyd został zidentyfikowany jako obiecujący kandydat, wykazujący zdolność do hamowania replikacji wielu wirusów przy minimalnych skutkach ubocznych.
W przypadku wirusa wywołującego chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), peruwozyd wykazał 100% skuteczność w ochronie przed tym wirusem przy stosowanej dawce terapeutycznej. W badaniach oceniano również toksyczność leku i stwierdzono, że jest ona bardzo niska.
Organizm zwykle zwalcza zakażenie na dwa sposoby. Po pierwsze atakuje cząstki wirusa za pomocą przeciwciał na początku procesu infekcji. Druga metoda polega na atakowaniu zainfekowanych komórek, w których wirus się replikuje.
Gdy wirus choroby zakaźnej dostanie się do organizmu, uwalnia swój materiał genetyczny do komórek, tworząc „fabryki wirusów”, które replikują i produkują więcej kopii wirusa.
Wiele powszechnie znanych wirusów o znaczeniu medycznym, takich jak SARS-CoV-2, wirus dengi, wirus Zika, wirus Chikungunya i enterowirus to wirusy RNA, których replikacja zachodzi w cytoplazmie komórki, a nie w jej jądrze komórkowym. Wirus dekoduje i uwalnia swój genom do replikacji, tworząc „fabryki wirusów” w cytoplazmie.
Naukowcy uważają, że peruwozyd może mieć duże znaczenie w zwalczaniu różnych wirusowych chorób, szczególnie w przypadkach, gdy nie ma dostępnych szczepionek ani innych terapii. Następne etapy badań będą skupiały się na dalszej modyfikacji i poprawie farmakologicznego profilu oraz profilu bezpieczeństwa peruwozydu, aby zakwalifikować go do dalszych badań klinicznych.
Należy jednak pamiętać, że badania te zostały przeprowadzone na myszach, a zastosowanie peruwozydu jako przeciwwirusowego leku wymagałoby dalszych badań i testów klinicznych u ludzi.