Naukowcy odkryli, że nawoływania dzikich szympansów układają się w sekwencje przypominające zdania. Wnioski ze swoich badań opisali na łamach periodyku „Communications Biology”. Sugerują nawet, że poszczególne „zdania” artykułowane przez szympansy podporządkowane są pewnym regułom.
Składnia, za sprawą której uporządkowane są poszczególne słowa, to wizytówka ludzkiej mowy. Składniowa struktura wypowiedzi jest oznaką ludzkiej wysokiej inteligencji, w tym wypadku zdolności do tworzenia i rozumienia skomplikowanych komunikatów.
Okazuje się, że dziko żyjące szympansy nawołują się nie tyko za pomocą pojedynczych dźwięków, ale całych ich sekwencji. Wypowiadają więc nie tylko wyrazy, ale również zdania – dowodzą naukowcy niemieccy i francuscy, którzy nagrali tysiące „wypowiedzi” szympansów, zamieszkujących Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce.
Zwierzęta tworzyły setki różnych sekwencji („zdań”), składających się z maksymalnie dziesięciu typów nawoływań („wyrazów”). Kolejność „wyrazów” w „zdaniu” podporządkowana była pewnym regułom.
Naukowcy zastanawiają się, czy takie sekwencje nawoływań są etapem poprzedzającym pojawienie się składni w ewolucji języka. Być może podobnie wyglądało komunikowanie się u przodków człowieka, zanim pojawiła się mowa w postaci bardziej zaawansowanej.