Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z King's College London rzucają nowe światło na wpływ długotrwałego Covidu na zdolności poznawcze. Niektóre osoby, które przeszły tzw. długi Covid, nawet dwie lata po zakończeniu choroby, mogą doświadczać osłabionych zdolności intelektualnych. Naukowcy ustalili jednak, że istnieje grupa pacjentów, którzy pełni wyzdrowieli po długotrwałej chorobie i teraz wykazują sprawność równą tym, które nie były zakażone wirusem.
Badacze przeanalizowali wpływ długotrwałego Covidu na zdolności poznawcze w różnym okresie po przechorowaniu. Dane od 3 tysięcy ochotników zostały poddane dwóm rundom testów sprawności intelektualnej - w latach 2021 i 2022. W testach mierzono pamięć, koncentrację, zdolność wnioskowania, szybkość przetwarzania informacji oraz koordynację ruchową.
Okazało się, że choroba miała wyraźny wpływ na wyniki testów u osób, które przejawiały objawy przez 12 tygodni lub dłużej. Te zmiany można porównać do tych, jakie zachodzą w organizmie po 10 latach starzenia się.
Co ciekawe, naukowcy wykazali również istnienie dość złożonych zależności. Osoby, które w pełni wyzdrowiały po długiej chorobie, osiągały wyniki porównywalne z tymi, które nigdy nie były zakażone. Co ciekawe, między pierwszą a drugą turą testów, nie odnotowano znaczącej poprawy wyników. Druga runda testów była przeprowadzona średnio prawie dwa lata po infekcji, co sugeruje, że negatywne efekty na procesy poznawcze utrzymują się przez dłuższy okres.
Rezultaty naszego badania sugerują, że u osób doświadczających długotrwałych objawów Covid-19, negatywne efekty wirusa na procesy umysłowe, takie jak zdolność do przypominania słów czy kształtów, utrzymują się średnio prawie przez dwa lata od infekcji.
Naukowcy podkreślają, że badanie pokazuje potrzebę monitorowania osób, których funkcje mózgu są najbardziej dotknięte przez COVID-19 i obserwacji, jak ich objawy się zmieniają. Ważne jest też udzielanie im wsparcia w dochodzeniu do zdrowia.