Na rynku pojawia się z dnia na dzień jeszcze więcej naturalnych kosmetyków. Szukając dobrych kremów do twarzy sprawdzamy ich skład. Coraz częstsze występowanie alergii i podatność skóry na nią sprawia, że szukamy kremów z dobrym składem. Które składniki nie powodują alergii i jaki wpływ mają na nasz organizm?
Nierafinowane oleje tłoczone na zimno najlepiej nadają się do pielęgnacji skory oraz włosów. Oleje te mają najwięcej witamin i działają korzystnie.
Najczęściej stosowane tłuszcze to masło shea oraz oleje: kokosowy, sezamowy, słonecznikowy, migdałowy, rycynowy, arganowy i konopny.
Tłuszcze te mogą służyć jako baza kosmetyków lub być jednym z dodatkowych składników. Tłuszcze wykazują właściwości nawilżające, odżywcze, wspomagające leczenie stanów zapalnych.
Olejki eteryczne są to substancje zapachowe pochodzące z roślin. Charakteryzują się intensywnym zapachem. Olejki eteryczne stosuje się zewnętrznie, odpowiednio rozcieńczone, ponieważ mogą również wywołać silne reakcje np. podrażnienie skóry.
Uwaga: Szczególną ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych powinny zachować kobiety w ciąży oraz dzieci, a także alergicy.
Do najbardziej charakterystycznych olejków należą:
Olejki można dodawać do kosmetyków, aby miały przyjemny zapach oraz wzmocnić działanie kosmetyków.
Olejki eteryczne można dodawać do kosmetyków służących do pielęgnacji twarzy: kremy, toniki, maseczki, ciała: balsamy, żele oraz do kosmetyków na włosy: maseczki, odżywki, szampony.
Zioła są bardzo bogate w pierwiastki, które mają dobroczynny wpływ na cerę oraz wykazują wyjątkowe właściwości lecznicze.
Do najpowszechniejszych ziół należą:
Mocznik to naturalne substancje chemiczne powstające w naszym organizmie jako metabolit białek i związków azotowych. Związki te organizm nasz wydziela wraz z potem i moczem. Mocznik zawarty w kosmetykach wspomaga regenerację suchego naskórka i redukuje przebarwienia, dlatego często jest dodawany do produktów przeznaczonych do pielęgnacji stóp.
Najczęściej wykorzystywanymi witaminami do produkcji kosmetyków są witaminy: E, A, F, K, C oraz B5. Witaminy mają bardzo duże działanie i mogą być wykorzystywane jako substancje nawilżające, antyutleniacze, emolienty, filtry UV, a także substancje zapobiegające powstawaniu szkodliwych związków na skórze.
Witamina E - rozpuszczalna w tłuszczach, dodawana do tzw. preparatów emulsyjnych. Jej źródło stanowią oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany, awokado), zielone części roślin oraz produkty zbożowe. Witamina E chroni przed utlenianiem i uszkodzeniem lipidowej warstwy naskórka. Kosmetyki zawierające witaminę E zapobiegają powstawaniu oparzeń słonecznych, ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Witamina E ponadto ma działanie nawilżające, ujędrniające i odżywcze.
Witamina A - jej pochodną jest retinol. Rozpuszcza się w tłuszczach, a jej dobrym źródłem jest tran. Witamina A reguluje proces keratynizacji naskórka, wspomagając jego regenerację. Reguluje również proces złuszczania się skóry. Stosowanie preparatów zawierających witaminę A działa stymulująco i odżywczo na skórę właściwą, poprawia jej nawilżenie, zapobiega wiotczeniu. Działa wybielająco na skórę, zmniejszając ilość przebarwień. W gabinetach kosmetycznych używa się jej w celu redukcji zmarszczek oraz usuwania uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem UV. Kwas retinowy, pochodna witaminy A usuwa zewnętrzną warstwę naskórka, dzięki czemu skóra staje się jaśniejsza i bardziej miękka.
Witamina C - wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni organizm przed starzeniem się. Przyspiesza również gojenie się ran, wywiera korzystny wpływ na produkcję kolagenu, ma właściwości złuszczające i rozjaśniające. Preparaty z witaminą C zalecane są do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i zmianami trądzikowymi.
Witamina F - jest mieszaniną nienasyconych kwasów tłuszczowych: arachidonowego, linolenowego i linolowego. Wpływa korzystnie na przyswajanie witamin A, E oraz D. Preparaty zawierające w swoim składzie witaminę F zapobiegają utracie wody przez skórę oraz hamują procesy starzenia jej warstwy powierzchniowej. Witamina ta chroni również naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, tworząc cienki film na jej powierzchni. Dodawana jest najczęściej do kremów i balsamów natłuszczających, ale również szamponów przeznaczonych do włosów zniszczonych.
Witamina B5 - kwas pantotenowy występujący w komórkach w postaci koenzymu A. Wykazuje właściwości nawilżające, przeciwzapalne, zmiękczające. Ze względu na swoje właściwości, dodawana jest niemalże do każdego rodzaju kosmetyków – sprawdzi się w pielęgnacji ciała i włosów. Witamina B5 nie uczula, jest nietoksyczna i aktywna biologicznie.