Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Samobadanie piersi – jak i kiedy prawidłowo wykonywać to badanie?

Rak piersi stanowi poważne wyzwanie zdrowotne dla wielu kobiet na całym świecie, w tym także w Polsce. Świadomość i wczesne wykrywanie są kluczowe w walce z tą chorobą. Jak co roku październik jest miesiącem przypominającym kobietom jak ważne jest samobadanie piersi w domu, aby wykryć wczesne ewentualne zmiany. Samobadanie pozwala na zauważenie najmniejszych zmian w strukturze, kształcie i wyglądzie piersi. Jak badać i kiedy tego dowiecie się poniżej.

Samobadanie piersi – jak i kiedy prawidłowo wykonywać to badanie?
Samobadanie piersi – jak i kiedy prawidłowo wykonywać to badanie?
Klaus Nielsen/pexels

Samobadanie piersi - na co zwracać uwagę?

Samobadanie piersi to ważny krok w profilaktyce Samobadanie piersi. Regularne wykonywanie samobadania pozwala na zauważenie ewentualnych zmian w strukturze, kształcie czy wyglądzie piersi. 

Samobadanie powinno być wykonywane regularnie, najlepiej raz w miesiącu. To pozwala na zauważenie ewentualnych zmian w miarę ich powstawania.

Badanie piersi wykonuj przed lustrem, przyjrzyj się strukturze i kształtowi piersi. Zwróć uwagę na ewentualne zmiany w konturze, asymetrię czy nieprawidłowości w skórze. Samobadanie należy wykonywać w pozycji stojącej i leżącej. Zmiany w piersiach mogą być bardziej wyczuwalne w różnych pozycjach. Należy badać każdą pierś osobno. To pozwoli na dokładniejsze zauważenie ewentualnych różnic między nimi.

Podczas badania należy zwracać uwagę na ewentualne guzki, zgrubienia czy zmiany w strukturze tkanki piersiowej. Sprawdzaj także brodawkę i obszar wokół niej. 
Nie zapominaj o obszarze w okolicy pach. Węzły chłonne w pachach mogą być miejscem, gdzie pierwsze pojawiają się objawy.

Kiedy wykonywać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu najlepiej tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu podczas miesiączki, z powodu wahania hormonów, piersi mogą być obolałe i nadwrażliwe, nieco zmienia się także konsystencja ich tkanki. 

Piersi o gęstej, gruczołowej budowie mogą sprawić, że samobadanie stanie się wyzwaniem, zwłaszcza u młodych kobiet. Jednak mimo trudności, regularność i znajomość własnych piersi kobieta może wykryć potencjalne zmiany.

Kilka minut. Tyle czasu zajmuje sprawdzenie piersi.

Samobadanie piersi
Jak wykonać poprawnie samobadanie piersi?gov.pl / gov.pl

Co powinno zaniepokoić w samobadaniu piersi?

Podczas samobadania piersi, pewne zmiany czy nieprawidłowości mogą być powodem do zaniepokojenia i skonsultowania się z lekarzem. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza:

  • Nowy guzek czy zgrubienie
  • Nieprawidłowa konsystencja piersi - twardość, nierówności czy zauważalne różnice między jedną a drugą piersią
  • Zmiana kształtu czy rozmiaru jednej piersi
  • Nietypowa wydzielina z brodawki
  • Zaczerwienienie lub obrzęki
  • Ból nieuzasadniony cyklem miesiączkowym
  • Zmiany w brodawce
  • Obecność guzków w pachach
Co powinno zaniepokoić w samobadaniu piersi?
Co powinno zaniepokoić w samobadaniu piersi?mat.pras. / Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Jakie badanie piersi poza samobadaniem?

Nie wykluczając badania palpacyjnego w diagnostyce raka piersi wykorzystuje się również USG oraz mammografię. 

Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi wykorzystuje ultradźwięki do tworzenia obrazu struktury wewnętrznej piersi. Jest to metoda nieinwazyjna, która ma zdolność wykrywania nawet bardzo małych guzków o rozmiarze 3-5 mm. Badanie to jest szczególnie polecane dla kobiet młodych, zwłaszcza tych w wieku 20-30 lat, których piersi składają się głównie z tkanki gruczołowej. 

Mammografia jest jedną z powszechnie stosowanych metod diagnostyki obrazowej do badania struktury piersi. Wykorzystuje promienie rentgenowskie do uzyskania obrazów wewnętrznej tkanki piersi. Badanie to jest zalecane zwłaszcza kobietom po 40. roku życia, gdy w piersiach zaczyna dominować tkanka tłuszczowa.

 



Źródło: niezalezna.pl

#samobadanie piersi #różowa wstążka #wahania hormonów #zmiana w tkance piersiowej

Mariola Łukawska