Rotawirus lub grypa żołądkowa to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Chorobę wywołują rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy. Rotawirusem można zarazić się od osoby chorej. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, dlatego aby uniknąć przykrych dolegliwości choroby trzeba pamiętać o higienie i częstym myciu rąk.
Symptomy świadczące o zarażeniu rotawirusem mogą pojawić się nawet po 12 godzinach od zarażenia.
Najczęstsze objawy grypy żołądkowej to:
- wymioty
- biegunka
- nudności,
- brak apetytu,
- dreszcze
- bóle brzucha.
Biegunka trwa od 2 do 3 dni, kał ma wodnistą postać. Leki w tym przypadku nic nie pomagają. Chory na grypę żołądkową może wypróżniać się nawet 20 razy w ciągu dnia. W czasie choroby często pojawia się wysoka gorączka (dochodzi nawet do 39 stopni Celsjusza), rzadko zdarza się utrata przytomności. Chorobę najgorzej znoszą dzieci oraz osoby starsze.
Chore dziecko oprócz standardowych objawów może mieć również spierzchnięte usta i rzadziej oddawać mocz. U dziecka w czasie choroby mogą pojawić się również zapadnięte oczodoły, a w czasie płaczu może u dziecka nie będzie łez. Jeżeli zauważymy u dziecka, któryś z objawów jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.
Chore dziecko na jelitówkę musi przyjmować jak największą ilość płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. W tym przypadku najlepsza będzie czysta woda lub woda mineralna niegazowana. Idealnie sprawdzą się również herbaty ziołowe z mięty lub szałwii. Chorego nie zmuszamy do jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie probiotyków, uzupełniających florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Najlepszym lekarstwem dla chorego na rotawirusa niemowlaka jest mleko matki. W kobiecym mleku znajdują się m.in. białka, tłuszcze, węglowodany i szczepy bakterii Lactobacillus, nukleotydy zwiększające aktywność komórek zwalczających drobnoustroje, witaminy, mikroelementy i sole mineralne.
W czasie choroby należy również systematycznie sprawdzać dziecku gorączkę, a w razie potrzeby obniżać ją farmakologicznie (leki przeciwgorączkowe) lub domowymi sposobami. Wysoką temperaturę pomogą również zwalczyć zimne okłady na czoło lub pachwiny.
Grypy żołądkowej zasadniczo nie leczymy. Organizm sam wydala to, co jest niezdrowe. Choroba powinna ustąpić po 3 dniach. Pamiętajmy, że osoba chora, dopóki nie wyzdrowieje, nie powinna też opuszczać domu, ponieważ sama jest nosicielem i zaraża.
Grypa żołądkowa jest chorobą przewodu pokarmowego i może stanowić zagrożenie dla dziecka w łonie mamy. W czasie tzw. jelitówki wzrasta ryzyko poronienia i zbyt wczesnego pęknięcia błon płodowych. Dziecko może również umrzeć lub mieć problem ze wzrostem. Kobieta w ciąży i chora na jelitówkę koniecznie musi uzupełniać płyny, aby nie doszło groźnych powikłań i innych niebezpiecznych konsekwencji choroby.
Gorączka, która pojawia się w czasie choroby może być zwalczana lekami, jednak nie w dużych dawkach. Niektóre lekarstwa mogą przenikać do łożyska co może grozić zdrowiu dziecka. Z kolei gorączka w ciąży również bardzo źle wpływa na dziecko. Każdą chorobę i gorączkę należy skonsultować z lekarzem.
Jadłospis osoby chorej na jelitówkę powinien zawierać produkty jak dla chorych na zatrucie pokarmowe. W czasie pierwszych dni choroby, gdy jest najostrzejszy przebieg najlepiej zrezygnować całkowicie z jedzenia i uzupełniać organizm płynami woda lub ziołowa herbata.
Po 2-3 dniach można włączyć do jadłospisu np. świeży bulion warzywny, jajka na miękko, delikatne gotowane mięso indycze, cielęcinę i kurczaka bez skóry. Najlepiej sprawdza się również gotowanie na parze.
Grypa żołądkowa bardzo osłabia organizm, dlatego też w czasie powrotu do zdrowia należy dostarczać organizmowi odżywczych składników. Do diety warto włączyć gotowane warzywa, pieczone owoce, biały ser, jogurty. Warto również włączyć kaszę jęczmienną i jaglaną, na samym końcu pieczywo.
W czasie trwania choroby, a nawet do miesiąca należy unikać ciężkostrawnych potraw. Śluzówka jelit podrażniana jest przez smażone i wędzone mięsa oraz ryby. Unikajmy również wszytych marynat, warzyw strączkowych czy kapusty.
Przede wszystkim należy regularnie myć ręce. Ręce należy myć zawsze po wyjściu z toalety, po powrocie ze sklepu, z pracy czy nawet ze spaceru na świeżym powietrzu. Warto nosić ze sobą również żel antybakteryjny, którego – w razie potrzeby – możemy użyć od razu nie czekając do powrotu do domu.